Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrdinské skutky a strádání kolaboranta Salma

18. 2. 2021

Hrdinské skutky a strádání kolaboranta Salma

Dr. Jiří Jaroš Nickelli, Spol.L.Svobody, Brno

 

K současným blábolivým zprávám serveru Extra.cz o jakýchsi nedoložených "hrdinských skutcích a strádání" rájeckého pána Huga Salm-Reifferscheidta, bývalého starohraběte a knížete (Altgraf und Fürst) je možno dodat toto:

 

Majitel panství Rájec, velkostatkář kníže Salm, a majitel šamotové továrny, jejíž jeden ředitel, Adalbert Augustin, byl stíhán pro velezradu ČSR vojenským prokurátorem,a druhý ředitel Zahn byl odsouzen za germanisaci a vyhrožování Čechům na Mírov, za okupace nikdy nestrádal, ani jeho rodina. Z tzv. vnucené správy "Zwangsverhaltung" dostával až 200 tisíc protektorátních korun - podle komisařů vyšetřovací komise Rájce.

 

Jeho manželka, kněžna Leopoldine, měla nárok za dekoraci Mutterkreuz za 4 německé děti, na přednostní říšské příděly obuvi, šatstva a otopu a rovněž na zvláštní říšské půjčky v říšských a protektorátních bankách, podle předpisů pro Ehrenkreuz der Deutschen Mutter,což byl oficiální název dekorace Mutterkreuzu.

 

Lze -li označit nějaký skutek rájeckého pána za "hrdinský", pak to zajisté bylo věnování veledaru 40 tisíc protektorátních korun na Winterhilfe Wehrmachtu - podle komisařů Rájce. Ovšem ne za hrdinský ve smyslu pro ČSR, ale pro Wehrmacht. Za takový obnos bylo v protektorátu možno koupit malý grunt...

 

Takže v době, kdy čeští občané strádali, a rájecký velkostatek knížete jim za okupace zarazil veškeré podpory pro české děti (Resoluce závodních rad Salmových podniků), rájecká rodina pana Salma nestrádala ani zlomkem toho,co museli vytrpět Češi.

 

Navíc roku 1944 rodina Salmů pořádala honosnou svatbu na zámku za účasti nacistů, spojeneckého vojáka Wehrmachtu, důstojníka Allgemeine SS, nacisty hraběte Dubskyho, dcery Idy s důstojníkem Schoellerem ze 6.regimentu kozáků ROA Wehrmachtu, z rodiny vysokého nacisty,odsouzeného v Rakousku po osvobození za nacismus, a vyznamenaného nacistickými a fašistickými dekoracemi.

 

Sborník Muzea Blansko 2014 s originálními fotografiemi svatby a ještě žije jedna svědkyně svatby.

 

Jestli toto mají být "hrdinské skutky", pak jsme obnovili Protektorát v plném lesku. A jestli toto má být stéblo pro udělení čs.občanství a restituci rodině pana knížete, pak jsme zbořili právní řád a spravedlnost ČSR a nástupníka ČR.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář