Jdi na obsah Jdi na menu
 


Haftar prohlásil,že moc v Libyi převzala armáda.

29. 4. 2020

Haftar prohlásil,že moc v Libyi převzala armáda.

Rusko je překvapeno, USA litují

28.4., redakce AC24

 

Velitel Libyjské národní armády Chalífa Haftar v pondělí prohlásil, že řídit zemi bude armáda. Jeho televizní prohlášení rozšířilo tiskové oddělení Libyjské národní armády. (Foto: PDP)

 

Minulý čtvrtek Chalífa Haftar vyzval občany země, aby odmítli politickou dohodu uzavřenou v roce 2015 ve Schirátu, jejímž důsledkem bylo vytvoření Vlády národní jednoty.

 

„Libyjci, ozvali jste se na naši výzvu vyhlásit zrušení politické dohody, která zničila zemi, a také na výzvu o poskytnutí pravomoci tomu, koho považujete za nejhodnějšího toho, aby řídil zemi v této fázi,“ řekl Haftar a dodal, že „Libyjci zplnomocnili hlavní velení (Libyjské národní armády – red.) k této historické misi“.

 

Vytvoření Vlády národní jednoty bylo možné po podepsání v roce 2015 takzvaných dohod z Schirátu – po jednání mezi libyjskými stranami v marockém Schirátu. Dokument měl položit základ politického urovnání v zemi, tato rozhodnutí však nebyla uplatněna nehledě na úsilí zahraničních sponzorů (Tuniska, Itálie a Alžírska) a zvláštních zástupců OSN.

 

Reakce Ruska a USA

 

Jak oznámil Sputniku zdroj na Ministerstvu zahraničí RF, Moskva je překvapena Haftarovými prohlášeními o přechodu moci v Libyi a trvá na tom, že konflikt nemá vojenské řešení.

 

„Je to divné. Existují přece rozhodnutí summitu v Berlíně, a hlavně rezoluce č. 2510 Rady bezpečnosti OSN, kterou mají plnit především sami Libyjci za pomoci mezinárodního společenství a generálního tajemníka OSN,“ oznámil zdroj.

 

„Jsme pro to, aby se v rámci politického procesu pokračovalo v inkluzívním dialogu mezi libyjskými stranami, konflikt nemá vojenské řešení,“ dodal zdroj agentury.

 

USA vyzvaly Haftara, aby se připojil k humanitárnímu příměří v zemi.

 

„Spojené státy litují předpokladu velitele Libyjské národní armády Haftara, že změny politické struktury v Libyi mohou být nanuceny jednostranným prohlášením. Nicméně velvyslanectví vítá jakoukoli možnost zapojení velitele LNA Haftara a všech stran do důležitého dialogu o tom, jak má země postupovat vpřed,“ uvádí se v prohlášení na stránce Velvyslanectví USA v Libyi na Facebooku.

 

„V souvislosti s tím, že civilní obyvatelé zažívají útrapy v posvátném měsíci ramadánu a že pandemie covid-19 ohrožuje stále více lidských životů, naléhavě vyzýváme Libyjskou národní armádu, aby se připojila ke Vládě národní jednoty a vyhlásila neodkladné humanitární zastavení bojových akcí, které přivede k trvalému zastavení palby, jak to bylo zformulováno v průběhu jednání 5+5 za prostřednictví mise OSN 23. února v Ženevě,“ podotýkají na velvyslanectví.

Nestabilita v Libyi

 

Po svržení a vraždě libyjského předáka Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye prakticky přestala existovat jako jednotný stát. V současné době panuje v zemi dvojvládí. Na východě zasedá lidem zvolený parlament a na západě, v hlavním městě Tripolisu, sídlí Vláda národní jednoty v čele s Faízem Sarradžem. Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou v čele s maršálem Haftarem, který od dubna roku 2019 podniká neustálé pokusy o dobytí Tripolisu.

 

Zdroj: snews.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář