Jdi na obsah Jdi na menu
 


Friday Edition - Německo jako bezpečná zóna

13. 12. 2022

Friday Edition - Německo jako bezpečná zóna

09. 12. 2022 - EB

Minulý pátek jsme psali o tom, že Česká republika jako nový člen NATO údajně chtěla „matku všech bomb“. Tento týden citujeme z knihy bývalého německého politika Klause von Dohnanyiho „Nationale Interessen“. Nevztahuje se přímo na obyvatele Česka, krom skutečnosti, že už jsou taktéž členy NATO a žijí hned vedle Německa.

Žádný rozumný Evropan, který bezpečnostní situaci USA promýšlí do konce, nemůže věřit, že by jaderné zbraně, které USA skladují v Evropě, byly použity v případě pozemní agrese Ruska. Cvičení NATO to prokázala.

Jaderné zbraně by však mohly být použity i jako taktické zbraně a významně přispět ke zničení Německa: Na konci 70. let jsem z pověření kancléře Helmuta Schmidta spolu se svým zástupcem Klausem Blechem, pozdějším velvyslancem v Moskvě, vedl cvičení NATO v bunkru u Bonnu. Simulace samozřejmě začala útokem ze sovětského východu; „červená“ brzy postupovala a „modrá“ se snažila útok zastavit. Kolem třetí hodiny ranní, pokud si dobře vzpomínám, jsme si šli krátce zdřímnout.

Když jsme pak o dvě hodiny později vstali, dozvěděli jsme se, že na obranu Evropy před simulovaným sovětským útokem shodily USA nad Německem menší „taktická“ jaderná výbušná zařízení, aby vytvořily sanitární kordon, bezpečnostní pásmo, proti dalšímu ruskému postupu. Blech a já jsme byli překvapeni, že k takovému zásahu do svrchovaných práv Spolkové republiky může dojít bez hlasování, a napsali jsme kancléři patřičně rozzlobený dopis.

O něco později jsem se setkal s Helmutem Schmidtem a on poznamenal, že si je vědom této strategie NATO a že vyhlásí neutralitu Německa, jakmile se v Evropě začne projevovat válečný vývoj. Moje odpověď byla zcela lakonická: „Tak to už, Helmute, bude pozdě.