Jdi na obsah Jdi na menu
 


Francouzský profesor - Vadí mi míra vedlejších účinků vakcíny Pfizer

12. 12. 2020

Francouzský profesor - Vadí mi míra vedlejších účinků vakcíny Pfizer

Vedoucí epidemiologické jednotky pařížské nemocnice La Pitié-Salpêtrière profesor Eric Caumes si myslí, že míra nežádoucích účinků vakcíny Pfizer je příliš vysoká.

Profesor Eric Caumes

11. prosince 2020 - 09:01

 

Profesor Eric Caumes, nedoporučuje očkování vakcínou Pfizer / BioNTech. Profesor je přesvědčen, že po seznámení s údaji o vakcíně zveřejněných laboratoří Pfizer jsou nežádoucí účinky příliš závažné.

 

„Nikdy jsem neviděl tak vysokou míru nežádoucích účinků vakcíny," říká.

 

Eric Caumes se přesto brání před jakýmkoli obviněním z konspirační teorie: píše Le Parisien, že „Jsem jedním z těch, kdo nejvíce propagují vakcínu. […] Jsem dokonce přesvědčen, že vakcína je jediným řešením, které nás může dostat z epidemie “, říká na LCI. Profesor vysvětluje, že důvěřuje vakcíně AstraZeneca a dokonce i čínské vakcíně více než vakcíně Pfizer.

 

Po seznámení s údaji poskytnutých společností Pfizer se vedoucí epidemiologické jednotky nemocnice La Pitié-Salpêtrière začal obávat.

 

„Ve vakcíně Pfizer může být problém," domnívá se Caumes, „míra nepříznivých účinků je výjimečně vysoká. U mladých lidí je více nežádoucích účinků než u starších lidí, a to ještě více po druhé dávce než po první. Data z laboratoře Pfizer hlásí mnoho vedlejších účinků: „15,8% lidí ve věku 18-55 let mělo během 7 dnů po druhé injekci horečku 38 ° C. A 45% z nich muselo užívat léky proti horečce nebo bolesti. 55% lidí bolí hlava, 62% únava, “uvádí profesor Caumes pro Le Parisien.

 

Navzdory tomu Eric Caumes naléhá na starší lidi, aby se nechali očkovat co nejdříve, ale doporučuje mladým lidem a lidem bez komorbidit počkat.

 

„Další vakcíny přicházejí. Spěchat na očkování těmito dvěma vakcínami (Pfizer / BioNTech a Moderna) je zbytečné,“ a dodává „svět se dnes řítí dopředu, jsme uprostřed komerčního driftu“.

 

Úspěch vakcín Covid závisí také na budoucnosti vědy. Podle profesora je zásadní nespěchat s prvním lékem, který existuje, a přijímat ho, pokud produkt není spolehlivý: „Pokud se něco pokazí, celá historie očkování bude zneuctěna. Dnes máme pocit, že si musíme zvolit stranu. Všechno není černé nebo bílé, může to být šedé a my to řekneme “.

 

Nechte se očkovat jenom tam, kde je k dispozici resuscitační zařízení

 

Ve Spojeném království zdravotnické orgány doporučily, aby vakcína nebyla podána „lidem s významnou anamnézou alergických reakcí“. Albert Bourla zaručuje, že navzdory tomu, jak rychle byla vakcína vytvořena, zůstává bezpečná. Toto tvrzení podpořila FDA, která považuje vakcínu Pfizer / BioNTech za bezpečnou.

 

(rp,prvnizpravy.cz,leparisien,foto:arch.)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář