Jdi na obsah Jdi na menu
 


Farář z Aleppa promluvil o situaci v Sýrii

27. 9. 2020

Farář z Aleppa promluvil o situaci v Sýrii

Kvůli sankcím trpíme, je to horší, než když město obléhali džihádisté

AC24 Redakce  

Na webu vaticannews.va otec Ibrahim Alsabagh, farář z kostela sv. Františka v Aleppu, promluvil o situaci v Sýrii a životních podmínkách. Situace v Aleppu je podle něj nyní horší než za obléhání a z někdejší průmyslové metropole nyní zůstaly trosky, které připomínají vybombardovaná města za 2. světové války. (Foto: Wikimedia)

 

Otec Alsabagh je členem malého řeholního společenství pěti aleppských františkánů, které v současné koronavirové situaci oslabila i infekce covidu-19. Otec popisuje, že virus společenství silně zasáhl, téměř všichni se podle nějak nakazili, navíc dva bratři na následky nemoci zemřeli. „Jako jediný jsem byl ušetřen a mohl jsem proto pečovat o ostatní,“ říká otec Alsabagh.

Farář františkánského kostela, který v Aleppu vydržel i za ostřelování Islámským státem* v letech 2012-2016, se staral i o normální farní život a charitativní práci.

„Veškerý život společnosti je ochromen a zdravotnická zařízení byla za války rozbořena. K tomu připočtěte vysoké ceny, nedostatek léků, cenově nedostupný benzín. Dolehlo na nás mnoho krizí a přišly všechny najednou. Po devíti letech války to znamená skutečně nelidské životní podmínky,“ říká farář a dodává, že rodiny a mladé lidi, kteří si to mohli dovolit, své rodné město opustili a žijí v Evropě či Severní Americe. Podle něj setrvali staří, nemohoucí a sociálně slabí obyvatelé.

„A to je opravdová výzva! Snažíme se udělat vše, co je v naší moci. Dokonce lidi nutíme k tomu, aby si došli za lékařem a dali se vyšetřit, snažíme se jim zaplatit léky, včetně těch, které jsou velmi drahé. Potřebují totiž vitamíny, antibiotika…Usilujeme o to, aby lidé dostávali, co potřebují, i když to pro nás není jednoduché. Nikdy bych nečekal, že budeme v tak těžké situaci, kterou navíc zhoršil virus…” upozorňuje otec Alsabagh.

Sankce činí život ještě méně snesitelným

Františkánský farář také upozorňuje na to, že hospodářské sankce, které jsou na Sýrii uvaleny mezinárodním společenstvím, činí život ještě méně snesitelným.

„Samozřejmě, protože sankce se netýkají politického systému, nýbrž poškozují běžné lidi. Dokonce brání nemocnicím – i těm soukromým – v pořizování vybavení, které potřebují k léčbě nemocných. Naše utrpení nepochybně souvisí se sankcemi, které je nesnesitelně vyostřují. Mám pocit, že situace je dnes horší, než když město obléhaly džihádistické skupiny. Ve zničené a zchudlé zemi lidé nemají práci a ptají se nás: Jak dál? Je to horší než za devíti let války,“ říká otec Alsabagh.

Na závěr rozhovoru pro Vatikánský rozhlas se otec Ibrahim obrací na posluchače s naléhavou prosbou. „Žádám všechny, aby se za nás modlili a pomohli nám v naší další práci. Nejde o to, abychom zlepšovali společenský život, nýbrž prostě o to, abychom měli na chléb, vodu a léky,“ uzavřel otec Alsabagh.

Situace v Idlibu

Situace v Idlibu se vyhrotila poté, co 27. února zahájili teroristé skupiny Haját Tahrír al-Šám* velký útok na pozice syrské armády, která také odpověděla střelbou. Pod palbu se ale dostali také turečtí vojáci. Ruské ministerstvo obrany zdůraznilo, že se tam vůbec neměli nacházet.

V důsledku srážek bylo zabito 33 tureckých vojáků a přes 30 jich utrpělo zranění. Hned po zprávách o obětích mezi tureckými vojáky podnikla ruská strana opatření k zastavení střelby ze strany syrské armády. Byla rovněž zajištěna bezpečná evakuace do Turecka mrtvých a raněných vojáků. Ruské letectvo nebylo v těchto srážkách nasazeno, sdělilo ministerstvo obrany RF.

Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov poukázal předtím na to, že Turecko nesplnilo řadu klíčových závazků k překonání problémů kolem Idlibu. Ankara zejména nedokázala oddělit od teroristů ozbrojenou opozici, která si přeje dialog s Damaškem.

Podle dohody uzavřené v roce 2017 na jednáních zástupců Ruska, Íránu a Turecka v Astaně (dnes Nur-Sultan) byly vytvořeny 4 zóny zmírnění napětí. Tři z nich již kontroluje od roku 2018 Damašek. Čtvrtou zónu, která se nachází v provincii Idlib a částečně v sousedních provinciích Latákie, Hamá a Aleppo, syrská vláda zatím neovládá, tato zóna byla obsazena teroristy z Fronty an-Nusrá*. V září 2018 se Moskva a Ankara dohodly v Soči o vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde se nachází více než 10 různých teroristických útvarů.

Zdroj: snews.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář