Jdi na obsah Jdi na menu
 


F. W. Steinmeier, ministr zahraničí SRN, jeden z garantů dohody v Kyjevu.

19. 6. 2023

F. W. Steinmeier, ministr zahraničí SRN, jeden z garantů dohody v Kyjevu.

Spolupodepsal dohodu prezidenta Janukovyče s opozicí ze dne 21.2.2014

 

21. února roku 2014 v Kyjevě za prostřednictví Ruska, Německa, Polska a Francie podepsal jako úřadující prezident Ukrajiny dohodu s lídry euromajdanu o řešení politické krize v zemi. Dohoda měla proklestit cestu k politickému řešení ukrajinské politické krize a umožnit zemi vyhnout se rozvoji tragických událostí.

 

Pod dokumentem jsou kromě bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a zástupců tehdejší opozice podepsáni také evropští diplomaté. Jedná se o bývalého ministra zahraničních věcí Polska Radoslawa Sikorského, bývalého ministra zahraničních věcí Německa Franka-Waltera Steinmeiera (nyní prezident Německa) a bývalého ředitele administrativy kontinentální Evropy Ministerstva zahraničních věcí Francie Erica Fourniera. Zástupce Ruska Vladimir Lukin odmítl dokument podepsat.

 

Po podepsání dohody mezi prezidentem a opozicí opustily bezpečnostní složky centrum Kyjeva. Opozice ovšem odmítla hned další den dohodu plnit a Viktor Janukovyč utekl ze země — členové takzvané obrany Majdanu v noci na 22. února obsadili budovu Nejvyšší rady Ukrajiny (parlament), budovu administrativy prezidenta, budovu vlády a ministerstva vnitra.

 

Mě a celý ukrajinský národ cynicky obelhali," prohlásil tehdy bývalý ukrajinský prezident.

 

  „Prezident Janukovyč za zprostředkování tří ministrů zahraničních věcí evropských zemí — Polska, Německa a Francie (…) podepsali mezi opozicí a vládou tehdy, dvacátého prvního, tu dohodu, podle které Janukovyč prakticky svoji moc už odevzdal… On souhlasil se vším, co požadovala opozice: s předčasnými parlamentními a prezidentskými volbami, a návratem ústavy z roku 2004. Souhlasil s tím, že nebude používat sílu. Nejen to, on přikázal odvést všechny policejní síly… Proč bylo potřeba zatahovat zemi do toho chaosu, ve kterém se ocitla?"

 

Otázkou je, proč zahraniční garanti dohody Janukovyče s opozicí mlčeli a nezasáhli, když předmětnou dohodu opozice po několika hodinách porušila a chopila se moci. Garanční mocnosti měly naopak zveřejnit, že na zachováváni dohody trvají a žádají, aby stav předpokládaný dohodou byl plně a rychle obnoven, případně že budou proti jejím porušovatelům uplatněny mezinárodní sankce.  A právě toto se nestalo. Garanti mlčeli, na garance, které poskytli, "zapomněli". To umožnilo konfliktní vývoj.

 

Připravil Dr. O. Tuleškov