Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropa je na pokraji nové uprchlické krize,

9. 10. 2019

ještě větší, než v roce 2015 – německý ministr vnitra

Zveřejněno 9.10.2019        

 

Evropa může brzy čelit masivnímu přílivu uprchlíků a migrantů, který bude ještě větší než na vrcholu neslavné krize, varoval německý ministr vnitra Horst Seehofer a naléhal na pomoc Řecku a Turecku.

 

 

 

„Musíme udělat více, abychom našim evropským partnerům pomohli s kontrolou na vnějších hranicích EU. Nechali jsme je příliš dlouho,“ řekl ministr německým novinám Bild am Sonntag po jeho návštěvě v Řecku a Turecku, kde také diskutoval o migrační politice.

 

 

    Pokud tak neučiníme, budeme znovu čelit uprchlické vlně jako v roce 2015, nebo možná ještě větší.

 

Seehofer také varoval, že pokud Evropa nenajde „sílu k vyřešení tohoto problému“, může dojít ke „ztrátě kontroly“ v případě, že vypukne další uprchlická krize. Ministr, který hovořil s Turky a Řeky a s nastupující předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, slíbil, že tyto dvě země udělají „vše proto, aby se to už neopakovalo“.

 

Ministr již slíbil větší podporu oběma národům, ačkoli tyto sliby zatím nebyly přeloženy do žádných konkrétních kroků. Mezi možnosti pro Řecko patří vyslání německých migračních agentů a IT specialistů, aby vyškolili místní personál a pomohli s žádostmi o azyl a zpracováním údajů a posílili síly pobřežní stráže. Athény však rozhodují o tom, jaký druh pomoci potřebují.

 

Pokud jde o Turecko, Seehofer řekl, že „je zřejmé, že nemůžeme řídit budoucnost pomocí zdrojů z minulosti“, očividně s odkazem na dohodu z roku 2016 mezi Bruselem a Ankarou. Turecko souhlasilo s návratem uprchlíků, kteří přicházejí na řecké pobřeží na lodích výměnou za finanční pomoc a že Evropa vezme některé uprchlíky přímo z tureckého území.

 

Na otázku, kolik peněz by Turecko mělo získat kromě 6 miliard EUR, které získalo v rámci dohody z roku 2016, však Seehofer řekl, že takové rozhodnutí nemůže učinit sám.

 

Prohlášení německého ministra skutečně přichází uprostřed rostoucího počtu nových příjezdů na řecké pobřeží. Podle Agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) překročilo v průběhu devíti měsíců letošního roku více migrantů z Turecka do Řecka po moři než v roce 2018.

 

Německé noviny Welt am Sonntag citovaly interní zprávu Evropské komise, podle níž do konce září přijelo do EU z Turecka více než 46 000 uprchlíků a migrantů, což je o 23 procent více než ve stejném období loňského roku.

 

 http://svobodnenoviny.eu

 

(Ilustrační obrázek Foto: AP)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář