Jdi na obsah Jdi na menu
 


Elitní ruská jednotka, vycvičená k převratům, má za úkol rozvrátit Evropu

20. 10. 2019

Včera v 14:37. Redakce AC24   

 

Tento týden přišel americký deník The New York Times (NYT) s šokující zprávou. S odvoláním na tvrzení západních bezpečnostních expertů uvádí, že za podvratnými operacemi v Evropě stojí speciálně vycvičená ruská jednotka. (Foto: NI)

 

Útvar má označení „jednotka 29155“ a jejich úkolem je systematicky rozvrátit Evropu. Na území Evropy údajně operují nejméně deset let, jsou vycvičeni k převratům, sabotážím a vraždám. Podle deníku The New York Times jsou jejich operace nepředvídatelné.

Podle deníku NYT spadá jednotka 29155 pod vojenskou rozvědku GRU. Jejich činnost je natolik utajená, že o její existenci nemají tušení ani některé další složky rozvědky.

Na území Evropy by měli působit nejméně 10 let a stojí za kauzami, jako například otrava bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Británii, nebo tři roky starý pokus o státní převrat v Černé Hoře.

Agenti této skupiny cestují volně Evropou, někteří jsou významnými veterány ruských válek v Afghánistánu, Čečensku nebo Ukrajině.

Jejich sídlem je výcvikové středisko na východě Moskvy.

Denik NYT také uvádí, že jednotka 29155 je součástí širší snahy ruského prezidenta Vladimira Putina oslabit Evropu hybridní válkou.

Ačkoliv americký deník uvádí, že vychází z informací špionážních pracovníků čtyř západních zemí, mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov odmítá tyto skutečnosti komentovat a odkázal novináře na ruské ministerstvo obrany, které celou záležitost rovněž nekomentuje.

Na druhou stranu člen bezpečnostního výboru ruské Státní dumy Andrej Lugojov označil článek za absurdní, informace v něm jsou údajně v rozporu se zdravým rozumem.

Zdroj: nytimes.com, mz.cz

 

 

 

Mgid

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář