Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eduard Chmelár - Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO

4. 7. 2023

Eduard Chmelár - Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO

Alexander Solženicyn, jehož 15.výročí úmrtí si připomeneme přesně za měsíc, dva roky před smrtí, v dubnu 2006, poskytl jinak vzácný až výjimečný rozhovor pro týdeník Moscow News, ve kterém obvinil NATO a konkrétně Spojené státy americké, že jejich konečným cílem je podřídit si Rusko.

Eduard Chmelár, slovenský analytik

4. července 2023 - 07:30

 

Ačkoli je jasné, že současné Rusko nepředstavuje žádnou hrozbu, NATO metodicky a vytrvale buduje svou vojenskou mašinérii - uvnitř východní Evropy a v okolí Ruska z jihu," řekl sedmaosmdesátiletý spisovatel. „USA a NATO poskytují barevným revolucím ideologickou podporu. Bez pochyb se připravují naprosto obklíčit Rusko a zbavit ho suverenity,“ varoval.

 

 

Solženicyn ostře kritizoval prozápadní vládu na Ukrajině za její snahu získat členství v NATO. Zdůraznil, že Rusko nikdy nezradí mnohomilionovou ruskou populaci na Ukrajině. V této souvislosti kritizoval Gorbačova, že se příliš snadno vzdal Západu i Jelcina, že řídil masivní krádež ruských zdrojů a naopak pochválil prezidenta Vladimira Putina za jeho práci na obnově silného státu. Nebylo to poprvé, co Solženicyn kritizoval Západ. Minulý měsíc uplynulo 45 let od jeho nejslavnější přednášky na Harvardově univerzitě, která vešla do dějin pod názvem Rozdělený svět. Alexander Solženicyn několik let po své emigraci mlčky pozoroval západní svět jako člověk z jiné planety. Když se pak ozval, všechny ohromil, neboť s chirurgickou přesností analyzoval všechny dodnes platné neduhy západní společnosti. Vyčítal jí ztrátu společenské odvahy, úpadek demokracie, nezodpovědnost médií, plíživý útlak a nechutný nápor propagandy – tedy všechno to, co se do dnešní doby rozvinulo do obludných rozměrů. A snad proto tento důležitý projev nikdy nebyl přeložen do češtiny.

 

Celý komentář: Eduard Chmelár: Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO


Alexander Solženicyn byl pronikavý společenský kritik. Dnešním povrchním haterům Ruska by se vysmál. Řekl by jim, že přesně proti takovým, jako jsou oni, bojoval celý život. A i před námi stojí ještě mnoho práce, chceme-li uchránit náš svět od bezduché propagandy a vyléčit ho z jeho duševní a duchovní nemoci. Solženicyn to věděl. Tuto válku ve své prapříčině způsobila expanze NATO. A svět nebude bezpečný, dokud bude založen na takových konfrontačních a militaristických organizacích, a ne na mírové spolupráci. Jednou na to budou muset přijít i ti tajtrlíci, kteří bezmyšlenkovitě opakují, že NATO je naše jediná spása a že bez Severoatlantické aliance nevyjde slunce. Právě naopak. Militantní filozofie NATO brání lidstvu v jeho všestranném rozvoji.

 

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)