Jdi na obsah Jdi na menu
 


Donald Trump - Muž, který má být zničen?

13. 5. 2023

Donald Trump - Muž, který má být zničen?

napsal(a) Alain Destexhe 6. května 2023

Překlad původního textu: Trump: The Man to Bring Down? Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

 

Obžaloba bývalého prezidenta Donalda Trumpa je jen posledním manévrem řady amerických činitelů snažících se ovlivnit volby v USA. Tato taktika připomíná výrok šéfa sovětské tajné policie Lavrentije Beriji: "Ukažte mi člověka a já už vám na něj nějaký zločin najdu." Na snímku: Budova Manhattanského trestního soudu, kde má kancelář okresní prokurátor Alvin Bragg, 1. dubna 2023. (Foto: Kena Betancur / Getty Images)

Obžaloba bývalého prezidenta Donalda Trumpa je jen posledním manévrem řady amerických činitelů snažících se ovlivnit volby v USA.

Podle amerických médií je však bývalý prezident obviněn z podvodných plateb pornohvězdě, přičemž Donald Trump popírá, že by s ní měl milostný poměr. Podle tvrzení svého bývalého právníka Michaela Cohena, který šel do vězení za to, že "lhal americkému daňovému úřadu (IRS, Internal Revenue Services) o daních, které dlužil, lhal finančním institucím a lhal Kongresu," je Trump obviněn z toho, že na tuto platbu použil peníze ze své prezidentské kampaně vedené v roce 2016, což je nezákonné. Trump ale nepoužil peníze ze své prezidentské kampaně, což by skutečně bylo vážným porušením volebního zákona. Trump použil své vlastní peníze – aby zaplatil Cohenovi.

Byl by to velmi malý a starý přestupek, a na takovéto přestupky ve volební kampani platí dvouletá promlčecí lhůta; tato platba totiž proběhla již před sedmi lety a neovlivnila výsledek voleb. Tento Trumpův údajný přestupek až dosud nebyl stíhán ani současným manhattanským okresním prokurátorem Alvinem Braggem (který byl zvolen v roce 2021), ani jeho předchůdcem, ani žádnou kompetentní volební komisí. Bragg, který na svoji kampaň údajně nepřímo obdržel 1 milion dolarů z fondů George Sorose, ve své předvolební kampani především sliboval, že Donalda Trumpa zažaluje.

V lednu 2021, během Braggovy volební kampaně, mu moderátor v rádiu položil tuto otázku: "Spousta lidí se ptá, zda člověk, co získá tuto pozici, postaví Trumpa před soud?" Bragg odpověděl: "To bude náš nejdůležitější úkol." Nebudeme Trumpa soudit, usvědčíme ho. Tato taktika připomíná výrok šéfa sovětské tajné policie Lavrentije Beriji: "Ukažte mi člověka a já už vám na něj nějaký zločin najdu."

Podle Alana Dershowitze, emeritního profesora Harvard Law School:

"V případu, jako je tento, nejde o odhalení trestného činu a následné pátrání po člověku, který ho spáchal. Jde o to se na určitého člověka zaměřit a následně pročesat právnické knihy, případně zadat úkol vyšetřovatelům, aby mu něco přišili."

Dokonce i bývalý americký ministr spravedlnosti William Barr, o kterém je známo, že se k Trumpovi staví kriticky, označil tuto obžalobu za "ohavnost": "Jdou po člověku, ne po zločinu," řekl Barr.

Ale nenechme se mýlit. Zjevně se nejedná o ojedinělý čin, ani nejde o žádnou službu spravedlnosti. Politik Republikánské strany, pohybující se v průzkumech veřejného mínění pro prezidentské volby v roce 2024 na předních místech, je mužem, kterého chce odstranit "Deep State" – mocenské struktury v pozadí, které jsou odhodlány dál řídit zemi podle svého (zde, zde, zde a zde).

Jen si vzpomeňte: v roce 2016 všechny průzkumy předpovídaly Trumpovi velkou prohru. Jeho zvolení bylo ohromujícím překvapením, které se už nikdy nesmí opakovat. Na začátku Trumpova funkčního období zahájila FBI kampaň proti poradci pro národní bezpečnost USA Michaelu Flynnovi, který byl následně nucen rezignovat. Pak přišla nekonečná sága a tisíce obviňujících článků o údajném "ruském vměšování" do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Vyšetřování, které vedl zvláštní poradce ministerstva spravedlnosti USA Robert Mueller, nic neprokázalo. Mueller se zcela zdiskreditoval a 32 milionů dolarů vynaložených na vyšetřování vyletělo komínem. Následoval první pokus o impeachment založený na frivolní zámince – Trumpových kontaktech s Ukrajinou.

V prezidentských volbách v roce 2020 byly pod záminkou COVIDu-19 v mnoha státech změněny volební zákony a některé nebyly vůbec schváleny státními zákonodárnými sbory, jak vyžaduje Ústava. Došlo také k řadě manévrů, na kterých se podílela federální vláda a 51 bývalých zpravodajských důstojníků a jejichž cílem bylo potlačit informace o obsahu notebooku Huntera Bidena, který vrhal oprávněné podezření na prezidentského kandidáta Demokratické strany. Mainstreamová média zájmy Joea Bidena naopak téměř jednomyslně hájila.

Poté, co prezident Trump 6. ledna 2021 vyzval své příznivce, aby "klidně a vlastenecky" demonstrovali před budovou Kapitolu, se někteří skeptičtí a zklamaní demonstranti – možná i díky zásahu FBI – začali chovat neukázněně. Politici a média neváhali přirovnat události tohoto dne k teroristickým útokům z 11. září 2001 a k útoku na Pearl Harbor. Jediný člověk, který na této demonstraci bohužel zahynul, byla neozbrojená demonstrantka, kterou zastřelil jeden policista. Federální vláda odmítla zveřejnit 14 000 hodin relevantních záznamů z kamerového systému Kapitolu, pravděpodobně ve snaze události tohoto dne prezentovat jinak, než se skutečně staly. Trump byl podroben absurdní proceduře druhého impeachmentu za účelem jeho odvolání z úřadu – i když už nebyl prezidentem. Nakonec mu byl zakázán Twitter a Facebook, které od roku 2016 s oblibou využíval, aby obešel jemu nepřátelská média.

Navzdory všemu tomuto neutuchajícímu nepřátelství je tato bestie stále živá a stále řve. Na začátku roku 2023 je Trump stále tady, stále vede průzkumy veřejného mínění, které ho staví do role favorita Republikánů pro prezidentské volby v roce 2024. Předpokládá se, že Donald Trump bude schopen porazit zřejmě senilního Joea Bidena, který je považován za loutku ovládanou svým okolím a o jehož téměř každodenních přešlapech nás média opomíjejí informovat.

Navzdory snaze mnoha politiků a novinářů chránit Bidena, nová Sněmovna reprezentantů ovládaná Republikány odhalila bankovní záznamy potvrzující "platby poslané synovi prezidenta Joea Bidena od společnosti napojené na Komunistickou stranu Číny" jakož i záznamy "ukazující, že členové Bidenovy rodiny obdrželi více než 1 milion dolarů od čínské energetické společnosti poté, co tyto peníze prošli bankovním účtem spolupracovníka Bidenovy rodiny."

Poradci republikánské většiny Výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů USA (The House Committee on Oversight and Accountability) v memorandu zaslaném členům výboru uvedli:

"Členům Bidenovy rodiny a jejich společnostem chodily na účty narůstající platby po dobu přibližně tří měsíců. Tyto peníze chodily na účet například Hallie Biden (vdova po Beau Bidenovi – zesnulém starším synovi Joea Bidena), společnostem napojeným na Huntera Bidena (syn Joea Bidena) a Jamese Bidena (bratr Joea Bidena) a na tajemný bankovní účet označený jako 'Biden'."

Temné vazby rodiny Bidenů na Ukrajinu a Čínu americká média z velké části ignorují a s jejich vyšetřováním nijak nespěchají, ale zdá se, že tato kauza může kdykoliv explodovat. Obžaloba Donalda Trumpa, ponižující "ulička hanby" a možné uvěznění bývalého prezidenta slouží jako užitečné rozptýlení, které má zabránit veřejnosti, aby si všimla důkazů o současném vrchním veliteli, o kterém mnozí pochybují, protože je zřejmě dost kompromitovaný.

Donald Trump ani žádný jiný Republikán, který bude v roce 2024 kandidovat na prezidenta USA, se drsným politickým útokům nevyhne. Zdá se, že v Americe si mnoho lidí přeje další upevnění autoritářské moci (jako například zde, zde, zde, zde a zde), a je připraveno udělat cokoliv pro to, aby si američtí voliči v roce 2024 nezvolili svého prezidenta řádně a demokraticky.

Alain Destexhe je komentátor, politický analytik, belgický honorární senátor a bývalý generální tajemník organizace Lékaři bez hranic.