Jdi na obsah Jdi na menu
 


Die Welt - Ekonomické následky pandemie se pro EU budou podobat válečným

5. 11. 2020

Die Welt - Ekonomické následky pandemie se pro EU budou podobat válečným

© AFP 2020 / Michal Cizek

Byznys

09:20 05.11.2020(aktualizováno 09:21 05.11.2020)  

 

Druhá vlna koronaviru v Evropě bude příčinou dalšího kola ekonomické krize v EU, píše ekonom Tomas Meier v článku pro Die Welt. Ekonomické následky pandemie mohou být dalekosáhlé a dají se porovnat s následky válek, navíc nebude mít tentokrát Evropa potřebné urychlovače růstu pro splacení dluhů, což hrozí Evropě inflací a bankroty.

 

V Evropě zuří druhá vlna pandemie koronaviru, píše Tomas Meier v článku pro Die Welt. Epidemie vážně, ale přitom různě ovlivňuje ekonomiku různých zemí EU. Státy jižní Evropy zejména víc závisí na sektoru služeb než země severní Evropy, proto je opatření sociálního distancování a karanténa poškozují víc. Země s velkým podílem zpracovatelského průmyslu, jako je třeba Německo, vykazují větší odolnost vůči pandemii, připomíná autor.

 

Meier píše, že nová vlna krize v jihoevropských zemích si vyžádá ještě větší státní pomoc. Evropská centrální banka bude proto muset znovu vydat koronavirové dluhopisy.

 

Pokud jde o ekonomické následky pandemie, mohou být mnohem větší než rozviklané finance a nadbytek peněžní masy vyčleněné na financování státních dluhů, míní Meier. Po válkách s Napoleonem dokázala Anglie uhradit dluhy pomocí průmyslové revoluce, po 2. světové válce podpořily Evropu ekonomicky USA a pomohly její obnově, po pandemii však státy EU nebudou mít tyto stimuly, eurozóně hrozí inflace a bankroty.

 

Meier píše, že kdyby politici dokázali myslet strategicky, byly by v EU již dnes navrženy varianty měnové reformy.

 

Avšak inflace je zatím jediným reálným nástrojem financování dluhů…

 

cz.sputnik

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář