Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čínsko - ruské vztahy jsou pevné jako skála…

22. 2. 2023

Čínsko - ruské vztahy jsou pevné jako skála…

22.2.2023 08:29

Podle portálu Al Jazeera vrcholný čínský diplomat Wang I (kombinující, jak stranické, tak státní postavení v čínské vládnoucí administrativě) přivezl do Moskvy sérii strategicky příznivých zpráv.

V úterý Wang znovu zdůraznil úzké vazby obou zemí na setkáním s Nikolajem Patrushevem, tajemníkem Ruské rady bezpečnosti, blízkým důvěrníkem Putina a podle mnohých fakticky druhým mužem Kremlu a tedy i Ruska a prohlásil svým charakteristicky květnatým, ale o to výstižnějším způsobem, že čínsko-ruské vztahy jsou zralého charakteru: jsou pevné a odolávají jakémukoli testu v měnící se mezinárodní situaci "

Rovněž je známo , že čínský vůdce Si Ťin-pching v nadcházejících měsících chystá navštívit Moskvu na summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle The Wall Street Journal jsou přípravy na cestu v rané fázi a načasování nebylo dokončeno, uvedl časopis a dodal, že návštěva Si se může konat v dubnu nebo začátkem května, kdy Rusko slaví své vítězství ve druhé světové války nad nacistickým Německem. Očekává se, že ve středu Wang I potká ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a není vyloučeno, že se setká i s Putinem.

To je dobrá zpráva. Potřebujeme vyvážený svět, zejména, když Západ nyní vyostřuje eskalaci na nejvyšší dosud uskutečněný stupeň.

Pevná soudružnost Číny a Ruska silně vyvažuje jestřábí snahy Západu o totální porážku Ruska a připojíme-li k tomu ideovou blízkost v rámci BRICS, tj. Brazílie, Ruska, Indie a Číny a JAR, jde o společenství států minimálně stejně silné, ba možná silnější než je dnešní Západ.

Na Západě fakticky žijeme, většina má z toho radost, byť jsme zavaleni jeho propagandou, která se opírá a značné množství lží a překrucování pravdy.

Podle západních médií Ukrajina zjednodušeně trvale vítězí a za viděním světa podle jeho představ stojí celý svět. Ovšem potom se například ukáže, že jen 30 národních delegací (samozřejmě těch západních) je proti účasti ruských a běloruských sportovců na olympiádě ve Francii, zatímco všechny ostatní země tento postoj odmítají. Přesto hysterie pokračuje.

Ještě, že je zde pevný tandem Rusko- Čína s vazbou na Indii, Brazílii a vůbec celý globální jih.

Můžeme se cítit bezpečnější.

Jiří Vyvadil

vasevec.info