Jdi na obsah Jdi na menu
 


Britský expremiér varoval před hroznou chudobou, která čeká rodiny

8. 8. 2022

Britský expremiér varoval před hroznou chudobou, která čeká rodiny

Boris Johnson a kandidáti na vedení konzervativců by se měli dohodnout na okamžitém nouzovém rozpočtu, který by řešil spirálovitě rostoucí  životní náklady, řekl Gordon Brown  nebo riskují, že „odsoudí miliony zranitelných a bezúhonných dětí a důchodců v zimě do hrozné chudoby“.

Gordon Brown, bývalý premiér Velké Británie

8. srpna 2022 - 09:00

 

Výzva bývalého premiéra přichází poté, co nová čísla ukazují, že více než 4 miliony domácností jsou na cestě utratit čtvrtinu svého čistého příjmu za energie.

„Skutečnost je ponurá a nepopiratelná: v říjnu vybuchne rodinám finanční časovaná bomba, protože druhé kolo zdražení pohonných hmot za šest měsíců pošle šokové vlny do každé domácnosti a vytlačí miliony na hranici chudoby, píše Brown v Sunday's Observer .

 

„Čím více se vyhrocují volby do vedení konzervativců, tím více se zbývající kandidáti uchylují k tomu, aby si zvyšovali morální kredit. Zvyšování dluhů je „nemorální“, říká Rishi Sunak. „Vysoké daně jsou nemorální," odsekla Liz Trussová. Ale není nic morálního na tom, že lhostejní vůdci odsuzují miliony zranitelných a bezúhonných dětí a důchodců v zimě do hrozné chudoby,“ pokračuje Gordon Brown.

 

A dodává: „Boris Johnson, Sunak a Trussová se musí tento týden dohodnout na nouzovém rozpočtu. Pokud tak neučiní, tak by je parlament měl donutit, aby  tak učinili.“

 

(rp,prvnizpravy.cz,theguardian,foto:arch.)