Jdi na obsah Jdi na menu
 


BIS po vzoru Gestapa

2. 11. 2019

BIS po vzoru Gestapa

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.

 

Dověděli jsme se nedávno, že ředitel BIS (Bezpečnostní informační služby) obdařil ministra školství novými směrnicemi pro výuku českých dějin. Užasli jsme. Naposled, to bylo za protektorátu (1939 – 1945),  se Gestapo (německá tajná státní policie) rozhodlo usměrnit výuku českým dějinám na našich školách. Přirozeně v duchu německo-nacionalistické ideologie. Výběr českých učitelů byl tehdy vysílán do kurzů výuky dějepisu ve vzdělávacích centrech v Říši. Vědělo se, že  změnit výklad dějin ve vědomí učitelů  není úloha krátkodobá. A tak na dobu, než si dostatečné množství učitelů  nové pojetí osvojí, byla výuka  dějepisu na školách zrušena vůbec. Mám o tom doklad, několik výročních  vysvědčení z gymnázia v době protektorátu. V rubrice Geschichte /Dějepis/ se  místo známky  píše: Wurde nicht unterrichtet /Nevyučovalo se/.

 

Od té doby uběhlo 80 let. A je  tu nová nespokojenost s dějepisem  u nadřízených a nové směrnice k výuce dějin. Tentokrát od ředitele Bezpečnostní informační služby.

Nelíbí se mu  hned  kapitoly o našich počátcích v nové době, o  národním obrození, o panslavismu, o básníku Čelakovském. A my v těch nových směrnicích  poznáváme onu starou protektorátní  ideologii, která zbavovala  náš národ identity a práva na samostatnost a  svébytnost kulturní i politickou. Takže kam se podle BIS  máme  vracet? Před národní probuzení a obrození? Tedy k Bílé Hoře?  Neměli jsme se  tenkrát  podle ducha  požadovaných nových směrnic pobělohorskému „temnu“ vzpírat? Měli jsme se  bez námitek odnárodnit a asimilovat s cizím jazykem a s cizí kulturou? Neměli jsme prožívat žádné probuzení a obrození?  Ale my jsme zápasili o své bytí, o svou identitu, o svou svobodu a samostatnost.  A tak jak se tomu budeme v dějepise učit? Zapomeňme na to, přeje si BIS. To všechno je záhodno  z výuky vypustit. Občan žasne.

 

Ale vlastně  - vždyť ředitel BIS  neříká nic nového. Pravdy a lži ve výkladu dějin provázejí národ  český od zmařeného stavovského povstání v 17. stol. Pravdy a lži  se opakovaně  střetají po staletí. Střetají se i dnes, ve století 21. Čí zájmy chce svým „novým“ výkladem dějin propagovat  dnešní BIS?

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář