Jdi na obsah Jdi na menu
 


Biden vyjevil americký strach z Vladimira Putina

21. 3. 2021

Biden vyjevil americký strach z Vladimira Putina

Oleg Ladogin

18. března 2021

 

Nedá se předpokládat, že odvolání velvyslance RF z USA povede k normalizaci vztahů Moskvy a Washingtonu, čeká nás jejich eskalace.

 

Ruská média otupila prohlášení Bidena pro ABC News. Originál zněl tak, že Biden považuje Putina za vraha, ale RIA Novosti z toho udělaly prohlášení, že Biden Vladimira Putina zná. Ve většině ruských publikování této zprávy se Bidenovo prohlášení prezentuje v souvislosti s údajným zasahováním do prezidentských voleb v USA v roce 2020. Podle autora článku je to zbytečné a překrucuje to skutečnost. Moderátor se ptal: „Tak znáte Vladimira Putina. Myslíte, že je vrah?“ Biden zřetelně odpověděl: „Ano, myslím.“ Rozhovor byl připraven k úmyslné provokaci. Osmasedmdesátiletý Biden už vykazoval známky demence a bylo vidět, že se při čtení ze čtecího zařízení pletl.

 

Za připomenutí stojí, že před ním jediný americký politik nazval Vladimira |Putina vrahem, a to byl McCain. Ten tvrdil, že s ruským prezidentem nelze najít společný jazyk a že je potřeba vrátit se k Reaganově koncepci „mír za pomoci síly“.

 

Personalizace hrozby v projevech americké administrativy byla i dříve. Na Mnichovské konferenci o bezpečnosti Biden vykládal, že se „Putin snaží oslabit Evropany, evropský projekt a naši alianci NATO. Akcent na Putina je náznakem pro elity, že má být zbaven moci.“ Tvrdí se, že „Putin musí odejít“. Podobně se mluvilo o Asadovi v Sýrii.

 

K velké nelibosti zástupců Demokratické strany se nepodařilo marginalizovat a vytlačit z politické scény Trumpa. Nyní využívají téma „ruských zásahů“ do amerických prezidentských voleb, aby připomenuli údajné nepřátelské akce Ruska spojené s Trumpem.

 

Americká liberální media často obviňovala Trumpa z jeho obdivu k Putinovi. Biden je pravý opak „měkkého“ Trumpa a slibuje Putina ztrestat.

 

Nová administrativa Bílého domu nedává důvod k iluzím. Bidenův tým je složen z úředníků nainstalovaných Clintonovými, a ti zorganizovali válku v Jugoslávii, v Gruzii a dopomohli ke státnímu převratu na Ukrajině. Stará kolej jejich politiky bude dříve či později směřovat ke konfrontaci s Ruskem, i když logičtější by byl pravý opak, aby nedošlo ke sblížení Ruska a Číny kvůli americkému nátlaku.

 

Hlavní podíl občanů si nyní plně neuvědomuje, jak velké je „žhavení“ mezistátních vztahů USA a RF. Zřetelný důraz na takové zprávy by mohl silněji spojit veřejnost okolo ruského prezidenta, protože hrozba vážných střetů ruských a amerických zájmů není nijak virtuální. Příkladem toho je zostření situace na Ukrajině.

 

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že velvyslanec RF v USA Anatolij Antonov byl odvolán ke konzultacím do Moskvy. K jeho povolání byla použita měkká formulace:

 

Zacharovová uvedla: „Pro nás je hlavní stanovit, jaké mohou být cesty k nápravě rusko-amerických vztahů, které Washington v posledních dnech přivedl do slepé uličky. Máme zájem, aby nedošlo k jejich nevratné degradaci, pokud si Američané uvědomí rizika s tím spojená.“

 

Dokonce i v takové situaci ruské ministerstvo zahraničí hledí „otupit ostří“ a očekává, že si Američané budou vědomi rizik toho, co řekli. K tomu je dobré se podívat na komentář zástupkyně šéfa vedoucí tiskové služby ministerstva zahraničí USA Porterové: „Co se týká spolupráce s Ruskem, dali jsme na vědomí, že s nimi budeme spolupracovat tak, jak to vždy bude vyhovovat jen zájmům USA. Jsou-li možnosti, aby naše vztahy s Ruskem byly konstruktivní, je v našich zájmech spolupracovat.“ Ještě jasnější postoj předvedla Psaki: „Naše administrativa bude ke vztahům s Ruskem přistupovat jinak než předešlá. Budeme přímočaří a přímo konat tam, kde se vyskytnou otázky, které u nás vyvolají znepokojení.“

 

Útok Bidena na adresu ruského prezidenta Putina nebyl žádnou chybou a tím víc ne nepovedenou improvizací, ale promyšlený a věcný postoj USA. Budou následovat další kroky. Proto se musí Rusko připravit ne toliko promyšlenou strategií komplexních a zkoordinovaných akcí, ale také tak, aby byli Američané nuceni uvažovat, jak zareagují.

 

Převzato z Russtrat.ru

Outsidermedia.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář