Jdi na obsah Jdi na menu
 


Apel prezidenta Karadžiče k přerušení nepřátelství

29. 5. 2021

Apel prezidenta Karadžiče k přerušení nepřátelství

(Apel  Muslimům v květnu 1992 Předsednictva Republiky Srbské v BaH)

 

Muslimové a Muslimky,

          Nešťastné trhání Jugoslávie a protiústavní odtržení Bosny a Hercegoviny (BaH) od Jugoslávie, k tomu násilnická politika  chorvatsko-mumslimské koalice, nás vehnala do nejhorší z občanských válek - do mezi náboženské a mezi etnické války.

          Trhání Jugoslávie mělo za následek transformaci BaH do tří celků. V srbské Bosně a Hercegovině bude žít větší počet Muslimů a Chorvatů, stejně tak jako určitý počet Srbů bude žít v muslimské a chorvatské BaH. Možná, že právě vy budete žít v muslimské a možná i v srbské BaH. To bude záviset na politické dohodě, která na konec musí přijít.  V této chvíli jsme v srbské BaH a máte mít stejná práva jako mají Srbové. Četné muslimské vesnice odevzdaly zbraně a mají teď plnou ochranu srbské armády a srbských státních orgánů. Vzhledem k tomu, že se jedná o mezi náboženskou válku, vás nenutíme, abyste bojovali na naší straně a ve všem ostatním se rovnáte Srbům. Muslimové se léčí v našich nemocnicích, které se tím stávají i jejich. Muslimky šťastně rodí děti  v nemocnici v Sokolci (město ve východní Bosně). Potravu si shánějí stejným způsobem i Srbové i Muslimové, kteří nebojují proti Srbům.

          Proč vy bojujete proti Srbům? Copak nemůžeme zachovat mír a počkat na politické řešení?

          Proč mají vaše rodiny hladovět, žít v lesích, ve kterých vás zastihne zima? Kolik ještě zahyne Srbů a Muslimů kvůli potrhlé idey o islamském státě, která se nikdy ani neuskuteční, protože to ani Západ nedovolí (tady se bohužel Karadžić zmýlil), neboť si Západ přeje, abyste vy, Muslimové, zmizeli v boji se Srby a Chorvaty.

          Vy jste podle krve nejbližší Srbům, protože jste vznikli ze Srbů. Cožpak vaše, vlastně vašich předků, přestoupení na jinou víru z nás má udělat nesmiřitelné nepřátele, i když jsme vyrostli ze stejného kmene. Vy nemáte nikoho bližšího než Srby. Kdykoliv jste kvůli někomu třetímu povstávali proti Srbům, byla to vaše i srbská katastrofa. To se v tomto století stává už po třetí.

          Už dost bylo utrpení. Podívejte se, jak klidně a bohatě žijí Muslimové v Bijeljině a Janje (města se srbskou většinou v severovýchodní Bosně). Oni neválčí proti Srbům a Srbové nebojuji proti nim. Po první krizi v Bijeljině extremisté zmlkli a teď Muslimové a Srbové žijí v míru a hojnosti.

Muslimové,

          My si nepřejeme,  abychom vás porazili a pobili, my si přejeme, abychom se s vámi domluvili. Ale musí to být pevná domluva, kterou nepošlapete, když to někdo ze Záhřebu nebo Sarajeva bude od vás požadovat . My si nepřejeme, aby vaše děti hladověly, ale i vy musíte být přáteli svých dětí a zahájit vyjednávání se srbskými úřady

My si přejeme, abyste žili v klidu ve svých domovech, ale musíme si být  jisti, že nás nepřepadnete zezadu. Proto musíte odevzdat zbraně a stát se civilisty. abyste měli ochranu, která patří civilistům podle Ženevské konvence. Podle této konvence vám dovolíme odejít ve směru, kam chcete, se všemi svými  věcmi, s právem návratu, když skončí válka.

Přerušme nepřátelství, jak jsme to udělali v Bijeljině. Zahajte vyjednávání se srbskými úřady, ty mají povinnost, aby vás pochopily.. Ve vašich žilách teče slovanská, srbská krev. Přerušme nepřátelství a prolévání krve, čím dříve, tím lépe.

                    Předseda předsednictva Republiky Srbské BaH

                              Dr.Radovan Karadžić, v.r.

(M.Toholj:„Svatí válečníci“ a  válka v Bosně a Hercegovině“, IGAM, Beograd, 2001).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář