Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemské zřízení?

30. 3. 2021

Zemské zřízení?

 

Přebudovat dosud unitární Českou republiku ve stát složený, federativní, znamená provést hluboké ústavní změny.  Ale nejen to! Jakékoliv ústavní změny by měly být prováděny na základě plně demokratickém. Měl by být především slyšen lid, zda si změny přeje a pokud ano, pak jaké.

 

Přímo lid by o uvažovaných změnách  měl rozhodnout v referendu. Snad konečně se naši zákonodárci dohodnou na ústavním zákonem o referendu s demokratickými parametry, které by skutečně umožňovaly demokratické výstupy. Jsme pro referendum imperativní, které by existující vrcholné ústavní orgány mohly vzít pouze na vědomí, aniž by do přímého rozhodnutí lidu nějak následně zasahovaly.

 

To je základní předpoklad provedení demokratického řešení vzniklých problémů. Ale i tak vzniknou další otázky. Budou Slezané souhlasit se zahrnutím Slezska do země moravské nebo se vysloví pro vytvoření slezské země? Jejich rozhodnutí by mělo mít též formu referenda.

 

To je jen několik problémů, kromě celé řady dalších, které budeme muset řešit. Nezapomeňme ani na to, že někteří „Moravané“ budou hledat v Evropě místo, které jim patří, jak se sami vyjádřili.

 

Ale nezapomínejme, že do řešení uvedených problémů budou vstupovat i síly ze sousedních států, zejména z Německa a pravděpodobně i z Rakouska. Lze předpokládat, že své zájmy budou prosazovat především prostřednictvím některých politických  stran, na ně již delší dobu navázaných. Ano, pátá kolona bude hrát v tomto procesu svou roli. Je připravená, bude silně podporovaná i určitou částí našich médií. Naši úlohou bude, abychom i za této situace, připravované druhou „stranou“ celá léta, dokázali rozeznat naše vnitřní zájmy od zájmů cizích. Jedny prosazovali a druhé stavěli. Otázkou také je, zda budeme mít k tomu dost sil. Uskutečněme však jen ty  změny, které nás posílí, nikoliv zeslabí nebo dokonce navedou na cestu vedoucí k našemu zničení.

 

 

Není to tak dávno, co „jsme bourali“ Československo. Byly to určité vnitřní síly, jež se o to zasloužily, za nimi stálo zřejmě Německo, jak šel tehdy silný hlas. I řada Němců, významných veřejných činitelů, našich skutečných přátel, nás varovala před zničením Československa. Obyčejní lidé, i přes silnou propagandu, byli pro zachování našeho státu. Cizí interesy převládly nad našimi vlastními a tak vznikla ČR a SR.

 

Dejme dobrý pozor! Jsme již bohatší o zkušenosti, které jsme udělali počátkem 90.let minulého století. Pokud se rozhodneme ke změnám, o nichž se v současnosti začíná mluvit, nesmí projít ty, které preferují cizí zájmy nad  našimi vlastními. Pokud neuspějeme v tomto klání, důsledky budou pro nás všechny značně citelné, budou moc bolet. Zbudou nám pak jen oči pro pláč.

Dr. O. Tuleškov

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář