Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projev Petra Nečase v Bavorsku a následná reakce

19. 4. 2023

Projev Petra Nečase v Bavorsku a následná reakce

 

„Když jsem v srpnu 2005 prosadil v tehdejší české vládě vstřícné gesto vůči sudetoněmeckým antifašistům, byla ODS jedinou parlamentní stranou v zemi, která spustila hysterický pokřik o zradě českých národních zájmů („ Gesto české vlády nejenže nic nevyřeší, může vést k eskalaci požadavků z politických kruhů, napojených na zájmové skupiny kolem některých sudetoněmeckých organizací,“ řekl například Petr Nečas Lidovým novinám 25. srpna 2005).

 

Tehdy jsem ve společenském diskursu zdůrazňoval, že v roce 1938 – těsně před rozbitím ČSR – byla sudetoněmecká menšina v zemi silně infikována virusem nacismu. Ve zcela svobodných obecních volbách získala totalitní Henleinova SdP (Sudetendeutsche Partei) 93 % německých hlasů. Bez smutné role absolutní většiny sudetských Němců – tehdejších našich československých spoluobčanů, kterých využil A. Hitler k agresi vůči demokratické ČSR – by nebylo možné rozbít mnichovskou smlouvou v září 1938 Československo.

 

To vše v ostudném projevu P. Nečase před bavorským zemským sněmem nezaznělo. Nečas a Schwarzenberg vyprodávají soustavně české národní zájmy. Jsou ostudou naší země. Národní socialisté, jako strana Edvarda Beneše, udělají vše pro to, aby pravicová vláda vedená těmito dvěma individui skončila brzy v propadlišti dějin.

Jiří Paroubek, předseda LEV 21