Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řekne-li se A, je třeba říci B

30. 6. 2019

   Demonstranti z celé republiky již po několikáté požadovali odchod Andreje Babiše z čela vlády a vlastně z politiky vůbec. Bohužel se zásadně nevyjadřují k tomu, jakou politiku by po jeho odchodu měla česká vláda realizovat.

   Jsou zde jen dvě možnosti. Tou první je, že pro demonstranty je sice Babišova osoba naprosto nepřijatelná, s jeho politikou však v podstatě souhlasí a přejí si, aby pokračovala i nadále. Druhá možnost je, že nesouhlasí ani s osobou premiéra, ani s jeho politikou.

   Babišova pozice je přitom docela jasná. Ve vnitrostátní politice pod tlakem ČSSD přidává nejvíce znevýhodněným sociálním kategoriím. Nemá nic proti prošetření nejkřiklavějších kauz minulé privatizace. Nebrání zákonu o zdanění církevních restitucí. 

   V zahraniční politice jsou jeho priority ještě zřejmější.  Má kritický vztah k masové migraci a je proti povinným kvótám i dalším opatřením, která by otevřela naši zemi proudu migrantů. Je pro úzkou spolupráci v rámci zemí Visegrádské čtyřky. Nepodporuje snahy o větší integraci Evropské unie a chce zachovat zbylou míru suverenity národních států. Není nijak vstřícný vůči posledním iniciativám Sudetoněmeckého landsmanšaftu.

   Demonstrace proti Babišovi nebudou čitelné, dokud organizátoři neprozradí, jak se na všechny tyto otázky dívají oni. Jakýsi náznak lze vyčíst pouze z vyjádření hlavního organizátora protestů ohledně jeho přání, které strany by lidé rozhodně neměli volit. 

   V den protestů na Letné pak Minář konstatoval, že pokud by jeho hnutí mělo konkrétní názory na řešení politických otázek, dvě třetiny dosavadních přívrženců by s tím mohly vyjádřit nesouhlas.

   Případné odstranění Babiše, které je se zájmem sledováno z ciziny, by se do kurzu naší země s vysokou pravděpodobností promítlo.

Součástí demokracie je úsilí o maximální transparentnost. Není ani trochu transparentní, když organizátoři tají své politické preference z obavy, aby neztratili sympatie těch, kdo za nimi zatím stojí. Na jaké bázi bude naše politika stabilizována, až se po odchodu Andreje Babiše lidé dozvědí, co má přijít na jeho místo?

Prof. J. Keller

Přišlo e-poštou

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář