Jdi na obsah Jdi na menu
 


Právníci - Nové vyhlášení nouzového stavu je nyní protiústavní

15. 2. 2021

Právníci - Nové vyhlášení nouzového stavu je nyní protiústavní

14.2.2020 21:08 – Praha

Novinky, ČTK

 

Nové vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů na 14 dní v celé ČR je podle ústavního právníka Jana Wintra protiústavní. Fakticky jde podle něj stále o pokračování dosavadního nouzového stavu, které Sněmovna tento týden odmítla.

Jan Wintr, odborník na ústavní právo

 Foto: Petr Hloušek, Právo

 

To, že o nouzový stav nyní požádali hejtmani a že ho vláda vyhlásila na 14 dnů, podle Wintra na situaci nic nemění. Za protiústavní považuje krok vlády i odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Podle politologa Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy jde ovšem o nejméně špatné řešení ze všech špatných, která jsou k dispozici.

 

Za protiústavní označil opětovné vyhlášení stavu nouze hned po nesouhlasu Sněmovny i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten už podle serveru Aktuálně.cz začal shánět podpisy pro ústavní stížnost a je velmi pravděpodobné, že alespoň potřebných deset senátorů se k ní připojí. Ústavní soud se tak nouzovým stavem zřejmě bude zabývat.

 

 

Vláda o vyhlášení nového nouzového stavu rozhodla v neděli, potrvá do 28. února. Začíná o půlnoci na pondělí a navazuje na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončí. Premiér Andrej Babiš (ANO) zároveň avizoval, že se bude snažit přesvědčit Sněmovnu o nutnosti prodloužení stavu nouze i po 14 dnech. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že kabinet vychází z názorů právníků ministerstev vnitra, zdravotnictví a financí. Rozhodnutí o nouzovém stavu od pondělí se podle ní opírá o žádost hejtmanů, tedy jinou skutkovou situaci než dosavadní nouzový stav.

 

Wintr: Není to nový stav, je to pokračování

 

Wintr ale trvá na tom, že dnes vyhlášený nouzový stav je fakticky jen pokračováním stavu nouze, které Sněmovna ve čtvrtek odmítla. "Myslím si, že je to evidentně protiústavní," řekl. Podle ústavního zákona o bezpečnosti může vláda vyhlásit nouzový stav na 30 dnů a pak ho prodloužit se souhlasem Sněmovny. Tím, že vláda vyhlásila nový nouzový stav v návaznosti na dosavadní, podle Wintra odstranila pojistku, kterou v tom Sněmovna představuje, řekl.

 

Postup vlády podle něj ignoruje ústavní zákon i v tom, že se hovoří o 14 dnech. "Kdyby vláda trvala na tom, že vláda vyhlašuje nouzový stav nový, tak platí, že ho může vyhlásit maximálně na 30 dnů a na prodloužení nad 30 dnů potřebuje souhlas Poslanecké sněmovny, čili chodit po 14 dnech do Sněmovny pro nějaký souhlas nemá žádnou oporu v ústavním zákonu o bezpečnosti," vysvětlil.

 

Dodal, že nouzový stav může kdykoli ukončit vláda nebo Sněmovna svým hlasováním.

Hejtmani nehrají roli

 

Žádnou zásadní roli v ústavním zákonu podle Wintra nehrají ani hejtmani. "Sice zákon říká, že pokud hejtman dojde k závěru, že nezvládá situaci stavem nebezpečí, tak může požádat o prodloužení nouzového stavu, ale mrzí mě, že se tu podařilo některým politikům vyvolat ve veřejnosti mylný dojem, že je možné nouzový stav opírat o souhlas hejtmanů," řekl. Zdůraznil, že nouzový stav je vztahem jen mezi vládou a Sněmovnou.

 

Podobný názor v rozhovoru pro Právo vyjádřil i ústavní právník Jan Kysela.

Kysela: Nový nouzový stav by teď byl protiústavní, i kdyby o něj hejtmani požádaliDomácí

Kysela: Nový nouzový stav by teď byl protiústavní, i kdyby o něj hejtmani požádali

 

Advokát Dostál, který na jaře u soudu uspěl se stížností proti opatřením vyhlašovaným pouze ministerstvem zdravotnictví, na Twitteru podpořil názory Wintra, Kysely i Vystrčila. Nouzový stav opět vyhlášený vládou sice bude formálně platit, ale jeho rozpor s ústavním zákonem je poměrně zjevný, takže jeho vymáhání bude chaos, upozornil.

 

Politolog Mlejnek označil vyhlášení nového nouzového stavu na žádost hejtmanů za nejméně špatné řešení ze všech špatných, která jsou k dispozici.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář