Jdi na obsah Jdi na menu
 


Joe Biden podepsal prozatímní rozpočet, ale bez pomoci Ukrajině

1. 10. 2023

Joe Biden podepsal prozatímní rozpočet, ale bez pomoci Ukrajině

Republikáni ovládající Sněmovnu reprezentantů amerického Kongresu připravili projekt prozatímního financování vlády na 45 dní,  ale bez pomoci Kyjevu.

Ilustrační foto

1. října 2023 - 09:20

 

Současný fiskální rok ve Spojených státech skončil o půlnoci ze soboty na neděli. Aby se zabránilo kolapsu, musí mít Kongres čas převzít iniciativu a rozšířit financování, které musí prezident podepsat. Na tom závisí zejména platy stovek tisíc státních zaměstnanců a osud mnoha státních programů.

 

Republikáni si dali podmínku pro schválení rozpočtu a to rozpočet bez pomoci Ukrajině.

 

 

Americký prezident Joe Biden podepsal prozatímní rozpočet

 

Prozatímní rozpočet, který Joe Biden podepsal pro vládu USA, která se tak vyhne kolapsu, neobsahuje financování na podporu Ukrajiny.

„Ačkoli drtivá většina Kongresu silně podporuje Ukrajinu, v této dohodě není žádné nové financování, které by pokračovalo v této podpoře," řekl Joe Biden.

Navíc podle něj Spojené státy „za žádných okolností nemohou dovolit, aby byla americká podpora pro Ukrajinu přerušena.

 

„Očekávám, že předseda Sněmovny reprezentantů McCarthy zůstane oddaný lidu Ukrajiny a poskytne podporu nezbytnou pro pomoc Ukrajině v této kritické chvíli", pokračuje Biden.

 

Hrozba obžaloby: Biden nebude odstraněn, ale jeho nervy se chvějí


Aby mohla podpora Ukrajiny pokračovat, musí nyní Kongres přijmout samostatný návrh zákona.

Vyloučení pomoci Ukrajině ze zákona o dočasném rozpočtu ( na 45 dní ) pro vládu byla podmínkou republikánů za jejich hlasování v Sněmovně reprezentantů pro tento dokument.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)