Jdi na obsah Jdi na menu
 


EK - České předsednictví EU bylo jedno z nejúspěšnějších za dlouhá léta

20. 12. 2022

EK - České předsednictví EU bylo jedno z nejúspěšnějších za dlouhá léta

dnes 18:48 • Aktualizováno 18:59, 20.12.2022

ČTK, Novinky

 

České předsednictví jedním z nejúspěšnějších za dlouhá léta. Zvládlo těžká vyjednávání o klimatických normách. Po skončení posledního ministerského zasedání pod českým vedením to dnes prohlásil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Premiér Petr Fiala a předsedkyně Evropské komise Ursula Von Der Leyenová na Pražském hradě při začátku jednání tzv. Evropského politického společenství. Snímek je z letošního října.

Článek

„Zřídka jsem viděl předsednictví, které bylo úspěšnější, cílevědomější a profesionálnější,“ prohlásil v úterý Timmermans, který podle svých slov sleduje či se účastní dění v institucích EU a jí předcházejících společenstvích téměř 35 let.

Česko podle něj dokázalo naplnit slova svého někdejšího prezidenta Václava Havla, podle nichž by dělení na východ a západ Evropy nemělo být morální či politickou charakteristikou, ale pouze zeměpisnou. Česko si koneckonců název Havlovy knihy Evropa jako úkol zvolilo jako hlavní motto svého předsednictví.

Že bylo předsednictví velkým úspěchem řekla i eurokomisařka Věra Jourová. Čeští politici a diplomaté podle ní mimo jiné prokázali schopnost v dosahování kompromisu mezi členskými státy. „České předsednictví prokázalo, že stojí velmi pevně nohama na zemi, že je velmi silným hráčem, vyjednavačem s obrovskou diplomatickou erudicí a že je to země, která by si měla podržet silný hlas i po skončení předsednictví,“ uvedla Jourová.

O vnitřním vývoji a zahraničním směrování ČR ve srovnatelném časovém úseku nemůžeme mluvit jako o úspěšném

Rostly ceny plynu, elektřiny, benzínu, potravin, nájemného a obecně ceny snad všeho. Je více bezdomovců, chudých, kteří potřebují pomoc státu.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Je nedostatek dětských lékařů i některých léků pro děti. Vláda má klesající podporu občanů. Jsou zaznamovány snahy o omezení svobody projevu i vyhledávání informací.

Rostoucí část občanů je proti dodávkám zbraní a munice Ukrajině, proti cvičením ukrajinských vojáků na našem území.

Náš státní dluh roste. I uprchlíkům můžeme pomáhat jen tak, jak na to máme prostředky.

O úspěšném premiéru P. Fialovi v Evropě se v republice říká, že spíše se stará o Ukrajinu a Ukrajince než o republiku a její občany.

Proto si mnozí z nás myslí, že pan premiér a jeho ministři byli sice úspěšní v EU, ale  citelně selhali v domácí politice. Požadavek, aby neúspěšná vláda odešla, sílí. Jsme toho názoru, že každá vláda má se především starat o republiku a její občany a teprve poté o další.

J. Skalský