Jdi na obsah Jdi na menu
 


Češi se musí připravit na zdražování Téměř všeho (Alternativou zdražování jsou reparace, ČNL)

19. 5. 2021

Češi se musí připravit na zdražování Téměř všeho

(Alternativou zdražování jsou reparace, ČNL)

18.5.2021 18:51

Tomáš Volf, Právo, Novinky

 

„V příštích týdnech a měsících se Češi musí připravit na zdražování, na jaké nebyli zvyklí, upozorňují ekonomové. Zvedat ceny již začali nebo se na to chystají provozovatelé služeb, již se potřebují zahojit po přes rok trvajících omezeních kvůli pandemii covidu-19…“ Výňatek z článku

 

Pokud naši ústavní činitelé se nepochlapí, pak životní úroveň většiny z nás bude klesat. Otázkou je, jak budou zvyšováním cen postiženi sociálně potřebné vrstvy, které zčásti již žily na pokraji chudoby, v níž živořilo asi milion našich spoluobčanů.  Lze očekávat, že společenské napětí poroste.

 

Již v prosinci minulého roku jsme se obrátili na premiéra Ing. Babiše s podnětem, aby vláda zvážila urychleně uplatnění našich reparačních nároků, které je nám Německo povinno zaplatit. Jde více než o pět bilionů korun. Některé odhady mluví i o 10 bilionech korun.  Tuto částku můžeme během vyjednávání s Německem zpřesnit. To, co nestrpí odklad,  je zahájení jednání s Německem o zaplacení reparací.

 

Naše nároky jsou založeny především na Pařížské reparační dohodě. Dále na jednom z principů mezinárodního práva, který říká, že agresor je povinen zaplatit své oběti škody, které jí agresí vznikly. Že my jsme byli obětí a Němci agresorem, ani dnes nikdo nepochybuje. Je velmi důležité vědět, že i vysocí němečtí ústavní činitelé nám slíbili, že nám Německo reparace zaplatí, jakmile dojde k jeho sjednocení. Prvním z nich byl kancléř W. Brandt, počátkem 70. let minulého století, a poslední H.-D. Genscher. Ten nás žádal dvakrát o posečkání, a to až Německo bude sjednocené a poté až proběhnou celoněmecké volby. Jedno i druhé minulo, ale najednou Němci o reparacích nechtěli nic slyšet.

 

Když  dříve začal zápas o církevní restituce, jejich stoupenci vykřičeli do všech světových stran zásadu, že to, co bylo ukradeno, musí být vráceno. A my nyní jen dodáváme, že musí být nahrazeno i to, co nám Němci v průběhu okupace a zvláště pak v posledních měsících války zničili. Je to zcela logické. Záleží nejen na nás, občanech republiky, ale především na našich ústavních činitelích, kteří by měli v otázce reparací konečně zahájit s Německem jednání. V této společenské situaci, v níž se po Covidu-19 nacházíme, je jejich povinností, aby začali jednat s cílem dosáhnout reparace a ne se vymlouvat občanům, že to z nějakých důvodů nejde. Chceme od nich konečně již skutky. Více než milion našich spoluobčanů čeká, že stát jim v tíživé situaci pomůže. Ano, bude moci, pokud stát vymůže na Německu reparace, které nám dluhuje. A to je úlohou našich ústavních činitelů. Čekáme na to, co v tomto směru konečně učiní.

Dr. O. Tuleškov 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář