Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z projevu prezidenta dr. E. Beneše na sjezdu Svazu osvobozených politických vězňů v Praze 14. prosince 1945

28. 5. 2021

Z projevu prezidenta dr. E. Beneše na sjezdu Svazu osvobozených politických vězňů v Praze 14. prosince 1945

 

„… Žádný z vás nezadal k útoku jejich té nejmenší příčiny. Žádný z vás neměl té nejmenší viny, stejně jako ji neměl váš tradičně demokratický národ. Všichni jste věděli, že ani naše vláda neměla viny na tomto politickém zločinu ze září roku 1938 sousedního početně velkého národa…

 

Ale nejen to. Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očisťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto své nové lži budou přednášet.

 

Říkal jsem vám při jiných příležitostech, že máte všechno zaznamenat a povědět, co jste zažili ve svých vězeních a koncentračních táborech. Ne snad jen proto, abyste vyložili nám všem svá utrpení, ale proto, abyste se znovu mohli bránit, až oni začnou s touto kampaní. Neboť na válku z let 1938 – 1945 se nesmí nikdy zapomenout. A že začnou, o tom buďte přesvědčeni.

 

A konečně přijdou opět, aby od očišťování přešli k útoku. Bude to nová reakce, která opět spojí útok na pokrok sociální s útokem na naši svobodu národní a lidskou. Buďte na tento útok připraveni a mějte svá fakta, své záznamy, své vzpomínky, pohotově, neboť nikde se tolik nezapomíná, jako právě v politice. A proto bude zase nutno podržet všem našim odpůrcům z let 1938 – 1945 před očima to, co svět v jejich rukou zažil v Osvětimi, v Dachau, v Mauthausenu, v Ravensbrücku a v řadě jiných německých mučíren.

 

 

Opakuji: Na tuto válku se nesmí zapomenout, a aby se nezapomnělo, je ji nutno sebevědomě a důstojně, ve jménu práva a svobody, práva a pravdy, ve jménu lidskosti, živoucí, opravdové a správné lidskosti, stále a stále připomínat.

 

My. Češi a Slováci, máme na to plné právo…“

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dokumentovat zločiny a utrpení

Mrkos,30. 5. 2021 2:28

Nezrušítelnost Benešových dekretů má být v souvislosti s územní celistvostí uvedena výslovně v ústzavě.
Beneš vyzývá k zadokumentování všech křivd vzniklých za války.
Heslo Dokumentovat, dokumentovat, dokumentovat zločiny a křivdy současného režimu platí i dnes. Žel toto heslo si vzala k srdci jen pravice se svou jednostraně zaměřenou Pamětí mároda. Rozpadající se strana nedokázala splnit ani tento snadný úkol, kde každá vesnice měla mít i paralelní kroniku zachycující odvrácenou stranu dění a amorálních skutků dnešní doby.