Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozzuření migranti na Lesbu místním Řekům vykáceli 5 000 olivových stromů

12. 4. 2020
Rozzuření migranti na Lesbu místním Řekům vykáceli 5 000 olivových stromů
Autor: odjinud | Publikováno: 11.4.2020
 
Dny poté, co se objevilo video ukazující skupiny migrantů ignorujících opatření sociálního odstupu a zesměšňujících policisty, kteří se to pokouší prosadit, ilegální migranti z tábora Moria na tomto řeckém ostrově zaútočili zase a pokáceli místním pěstitelům, kteří z toho žijí, 5 000 olivových stromů.
 
Na zničení těchto olivovníků, kdy může trvat 65 až 80 let, než takový strom doroste do plodnosti, se pohlíží jako na útok na řeckou historii, kulturu a identitu stejně jako na útok k podlomení místní ekonomiky, hlásí Greek City Times.
 
© Makis Pavlelis, Tourkikanea
 
Olivovník je v Řecku jedním z nejvšudypřítomnějších symbolů a patří i k symbolům klasické Západní civilizace. Olivová ratolest Starým Řekům mj. jako symbol Olympijských idejí. Z tohoto důvodu dostávají medailisté na Olympijských hrách „kotino“ – věnce upletené z olivových ratolestí.
 
Ve starém Řecku se na olivovník pohlíželo jako na symbol míru, moudrosti, plodnosti a vítězství, přičemž se věřilo, že je to dar od řecké bohyně moudrosti Athény.
 
Zničením těchto stromů bude místní ekonomika trpět spoustu let, když šlo o desítky let k plodnosti pěstované olivovníky. Export oliv každý rok přispívá k řecké národní ekonomice 650 miliony eur.
 
Pokácení těchto olivovníky nevyhnutelně eskaluje napětí mezi místními Řeky a ilegálními migranty, které už měsíce vře.
 
Tábor Moria, který je domovem zhruba poloviny z 50 000 ilegálních migrantů, kteří žijí na Lesbu, je už nějakou dobu sudem prachu.
 
Minulý měsíc Voice of Europe referoval o tom, jak byl rozzuřenými migranty z tábora Moria vandalsky poničen řecký pravoslavný chrám.
 
By Arthur Lyons 8 April 2020
 
Náhledový obrázek: © Makis Pavlelis, Tourkikanea
 
www.reformy.cz
euportal.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář