Jdi na obsah Jdi na menu
 


Putin: Rusko vytváří situaci, aby nikoho nenapadlo s ním bojovat

2. 3. 2020

Putin: Rusko vytváří situaci, aby nikoho nenapadlo s ním bojovat

 Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin. 

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se jeho země nechystá s nikým bojovat, ale vytváří v obraně situaci, která by jiné státy odstrašila od konfliktu s Ruskem. Šéf Kremlu to řekl v rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura TASS. Rusko se podle Putina díky hyperzvukovým zbraním ocitlo v jedinečné situaci, kdy poprvé nedohání náskok jiných zemí, ale jiné země musí dohánět Rusko.

 

Agentura Reuters poznamenala, že zveřejnění Putinových poznámek přichází v době rostoucího napětí v syrské provincii Idlib, kde Rusko podporuje syrské vládní síly ve střetu s Tureckem.

"S nikým se nechystáme bojovat, ale vytváříme takovou situaci v obraně, aby nikoho nenapadlo s námi bojovat," řekl Putin. Podle prezidenta vznikla jedinečná situace, kdy Rusko v obraně přestalo "dohánět" jiné státy, protože "jako první jsme vytvořili takové typy úderných útočných zbraní, které ve světě nejsou", a tak "teď oni dohánějí nás". Upřesnil, že na mysli má především hyperzvukové střely, schopné dosahovat násobků rychlosti zvuku, a to i o mezikontinentálním doletu.

Rusku tak podle hlavy státu stačí armáda o milionu vojácích, zatímco v roce 2000 její početní stav dosahoval 1,3 milionu mužů. Současně podíl moderní techniky ve vojsku vzrostl ze šesti na téměř 70 procent.

Putin také upozornil, že Rusko je ve výdajích na obranu sedmé na světě, po USA, Číně, Saúdské Arábii, Británii, Francii a Japonsku. "Navíc naše výdaje rok od roku klesají, zatímco výdaje jiných zemí rostou," poznamenal.

ceskenoviny.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář