Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy Rusko použije jaderné zbraně - Putin představil novou vojenskou doktrínu

3. 6. 2020

Kdy Rusko použije jaderné zbraně - Putin představil novou vojenskou doktrínu

Aktualizováno 2.6.2020, 22:08 2. června 2020, 17:13 — Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil strategický dokument, který označuje vytvoření a rozmístění protiraketových a úderných zbraní ve vesmíru za jedny z hlavních vojenských hrozeb.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Dokument, který nastiňuje ruskou politiku v jaderném odstrašování, byl zveřejněn na internetu v době stoupajícího napětí mezi Ruskem a Spojenými státy kvůli nejisté budoucnosti americko-ruské smlouvy START o omezení strategických zbraní, poslední velké dohody mezi oběma velmocemi, regulující jejich jaderné arzenály.

Putin podle agentury TASS v dokumentu určil podmínky, za jakých Rusko bude připraveno použít jaderné zbraně: pokud jaderné či jiné zbraně hromadného ničení budou použity proti Rusku či jeho spojencům, jakož i v případě napadení Ruska nejadernými zbraněmi, které bude hrozit zničením státu a možnosti zasadit odvetný jaderný úder.

Podmínkou pro nasazení ruských jaderných zbraní budou podle dokumentu získané hodnověrné informace o startu balistických raket, útočících na území Ruska či jeho spojenců, jakož i použití jaderných či jiných zbraní hromadného ničení protivníkem.

Rusko bude kromě toho připraveno použít jaderné zbraně "v případě působení protivníka na kriticky důležité státní a vojenské objekty", jejichž vyřazení by znemožnilo odvetné kroky jaderných sil, a v případě agrese s konvenčními zbraněmi, ohrožující existenci ruského státu.

Rusko podle dokumentu, z něhož citovala agentura RIA Novosti, pokládá jaderné zbraně výlučně za prostředek odstrašování, aby potenciální protivník věděl, že agrese nezůstane nepotrestána. Rusko je odhodláno uplatňovat jaderné odstrašování vůči zemím a aliancím, které je pokládají za potenciálního protivníka a disponují jaderným potenciálem. Dokument podle ruské agentury poukazuje na ještě jednu hrozbu, a sice nekontrolované šíření jaderných zbraní a jejich rozmístění na území nejaderných států. Rusko si rovněž všímá rozmístění útočných zbraní v jiných státech

Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/kdy-rusko-pouzije-jaderne-zbrane-putin-predstavil-novou-vojenskou-doktrinu.fdb54a8d/

Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/kdy-rusko-pouzije-jaderne-zbrane-putin-predstavil-novou-vojenskou-doktrinu.fdb54a8d/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář