Turci s podporou NATO prorazili na libyjské frontě
Turci s podporou NATO prorazili na libyjské frontě
V Libyi hned tak mír nebude. O to už se postará Turecko s podporou větší části NATO – rozuměj USA a jejich evropských „přikyvovačů“. Minulý týden to na frontě kolem Tripolisu vypadalo na relativně brzký konec války. Libyjská národní armáda (LNA), které velí polní maršál Chalífa Haftar, jehož do funkce ustanovil poslední legálně uvolený parlament, sevřela džihádistické milice v polokruhu kolem Tripolisu. Tvrdé rány dostával i expediční sbor turecké armády, který vyslal do Libye turecký prezident Recep Erdogan na pomoc islamistickým milicím, jejichž mluvčím je samozvaný „premiér“ Faíz Sarrádž. Minulý týden si Turecko přivolalo na pomoc NATO. Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg i přes nesouhlas vlád několika členských zemí NATO – zejména Řecka a Francie – vyhlásil podporu turecké armádě v Libyi.
Zjevně nezůstalo jen u slovního prohlášení Stoltenberga. Zatím není známo jak americké ozbrojené síly, které disponují většinou strategických zbraní a jsou „duší“ i většinou „těla“ NATO, turecké armádě pomohly. Je předčasné spekulovat, zda odřízly od satelitů armády nesouhlasících členů NATO, nebo co vše se během víkendu událo. Faktem však je, že i přes „blokádu“ prováděnou loděmi pod vlajkou EU v rámci operace IRINI, se tureckým lidí podařilo dovézt do Libye mohutné armádní posily. Lodě EU byly do Středozemního moře vyslány, aby bránily vývozu zbraní do Libye, který zakázala Rada bezpečnosti OSN. Místo zastavování tureckých konvojů se zbraněmi se věnují nakládání migrantů na člunech u libyjských břehů a odvážení je do EU.
Příchod čerstvých tureckých vojáků s novou technikou a municí změnil situaci na frontě. Turci včera dobyli strategickou leteckou základnu Al-Watiyah u hranic s Tunisem. Tato základna tvoří křižovatku cest v poušti, z níž je možné kontrolovat velkou část západní Libye. Před měsícem ji po těžkých bojích dobyla Haftarova armáda. LNA do místa nasadila protiletadlové systémy Pancír ruské výroby, s nimž se Haftarovcům dařilo kontrolovat vzdušný prostor na západní Libyí.
Džihádistické milice, jejichž politickým mluvčím je Sarrádžova vláda označující sama sebe jako „národní jednoty“, se základnu měsíc pokoušely dobýt. Libyjci až do včerejška odolávali i mnoha útokům tureckých stíhaček a dronů. Podle zprávy libnonské agentury Al-Masdar včera základna po mohutném útoku turecké armády padla. Do rukou Turků se dostaly i soupravy Pancír. Agentury zatím nepřinesly informace o tom, co vedlo k pádu strategického opěrného bodu LNA – zda v Pancírech Libyjcům došla munice – nebo zda rozhodl jiný faktor. Řecký server pronews.gr turecké ukořistění ruských protiletadlových komplexů považuje za špatnou zprávu i pro Řecko.
Vydáno: 19.5.2020 v 13.42 Autor: MUDr. Ivan David, europoslanec SPD
nwoo.org