Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potyčka před muzeem. Rajchl hovoří o provokatérech, někteří prý byli až příliš nápadní

12. 3. 2023

Potyčka před muzeem. Rajchl hovoří o provokatérech, někteří prý byli až příliš nápadní

12.03.2023 16:23

Demonstrace na Václavském náměstí, organizovaná Jindřichem Rajchlem (PRO), v sobotu odpoledne začala a v sobotu v podvečer skončila. Ale dozvuky akce se ozývají i celé hodiny po jejím skončení. Např. kvůli „útoku“ části demonstrantů na budovu Národního muzea. Jindřich Rajchl k této situaci řekl své...

Foto: Facebook Jan Fišera Popisek: Demonstrace Česko proti bídě na Václavském náměstí

reklama

Na demonstraci na Václavském náměstí v Praze organizovanou předsedou PRO Jindřichem Rajchlem dorazily tisíce lidí. Lidé zaplnili polovinu Václavského náměstí. Došlo na ostrá slova namířená proti vládě Petra Fialy (ODS), zazněla hrozba, že dojde na blokaci státních úřadů, pokud Fialův kabinet nesplní to, co Rajchl požaduje, a celá akce vyvrcholila „útokem“ na Národní muzeum.

Část demonstrantů se rozhodla, že ze slavné budovy, která je pevnou součástí české historie a kultury, strhne ukrajinskou vlajku.

Rajchl konstatuje, že za incidentem stáli provokatéři. Provokatéři, kteří z jeho pohledu měli podrobné znalosti a zkušenosti z taktického výcviku Policie ČR.

„Z videozáznamů incidentu, které byly následně publikovány, se nelze vyhnout závěru, že minimálně část ‚civilních osob‘, které nepokoje na tomto místě záměrně vyvolávaly či se na nich aktivně podílely, postupovala tak, jako by měla podrobné znalosti a zkušenosti z taktického výcviku Policie ČR či jiných složek ozbrojených sborů, přičemž z obsahu prohlášení ministra vnitra Rakušana k této věci a zejména z rychlosti jeho publikace nelze toto důvodné podezření spolehlivě vyvrátit,“ stojí v prohlášení strany PRO, které uveřejnila ČTK.

Ministr kultury Martin Baxa z ODS v souvislosti s útokem na Národní muzeum zdůraznil, že ukrajinská vlajka na této budově zůstane.

Parlamentní listy