Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejen pan prezident E. Beneš se nelíbí „sudeto“-německému a rakouskému oku, ale ani paní Hana Benešová není jím ráda viděna?

25. 1. 2021

Nejen pan prezident E. Beneš se nelíbí „sudeto“-německému a rakouskému oku, ale ani paní Hana Benešová není jím ráda viděna?

 

V 16 hodin dne 16. května 2005 byl s velkou slávou odhalen pomník pana prezidenta Beneše. Všichni jsme se těšili, že konečně, přes nepřízeň našich německých spojenců a přátel, se dílo zdařilo. Radostí bylo zalito celé Loretánské náměstí.  Dokonce dorazila i do Loretánské ulice, kde byla slavnostně odhalena pamětní deska paní Hany Benešové, manželky pana prezidenta Beneše.

 

Měl jsem velké štěstí. Byl jsem jedním z mnoha svědků těchto historických událostí. Stál jsem i blízko odhalené pamětní desky paní H. Benešové. A ani mi nenapadlo v těchto vzrušených chvílích, že místo desky bude na jejím místě někdy jen holá fasáda.

 

Ale došlo k tomu. Jednou, když jsem byl na procházce od bývalých pohořeleckých kasáren k Hradu, před nímž jsem se vždy krátce zastavil i u pomníku T.G. Masaryka, oba prezidenti v době života si tak blízcí, i dnes jsou od sebe nedaleko, jejich sochy zdobí Loretánské náměstí a Hradčanské náměstí, jsem zjistil, že pamětní deska paní Hany Benešové zmizela.

 

A tak jsme začali pátrat, psát, abychom zjistili, co se vlastně stalo. Pan starosta Městské části Praha 1 nám napsal, že pamětné deska paní H. Benešové musela být v roce 2012 sundána, poněvadž začala celkový rekonstrukce domu, včetně obnovy fasády.

 

Proč právě v Loretánské ulici na domě č.2 byla umístěna pamětní deska paní H. Benešové? Paní Hana jako vdova, až do své smrti,  žila v tomto domě v pěkném bytě, nedaleko od místa, kde její manžel řadu let pracoval jako ministr zahraničních věcí – Černínského paláce. Lidé věděli, kde paní Hana bydlela. Nosili ji květiny, vzpomínali na ní. Takovou zhmotnělou vzpomínkou byla i zmíněná pamětní deska.

 

Dozvěděli jsme se, že tato pamětní deska byla odborně sejmuta a je v bezpečné úschově. Pan starosta nám též napsal, že deska bude instalována na původním místě, jakmile dojde ke kolaudaci. A tak jsem se chodil čas od času dívat, v rámci své procházky, zda pamětní deska paní H. Benešové je již na původním místě. Zatím nikoliv. Co však již několik let poutalo moji pozornost, byla fasáda, byla nová. Nic tedy nebránilo, aby pamětní deska se vrátila  na původní místo.

 

A tak jsme znovu psali starostovi Prahy 1. Byl však odvolán pro neschopnost. Jeho nástupce ve funkci nám odepsal v podstatě něco jiného, než nám původně napsal dřívější starosta. A pak se odmlčel.  Celou záležitost sledujeme. Jakmile opět zjistíme, že pamětní deska paní H.  Benešové není na svém místě, ozveme se. Tentokrát silněji. Věříme, že s podporou mnohých dalších.

 

Závěrem několik dat. Pamětní deska paní H. Benešové byla odhalena v květnu r. 2005. Odborně byla sundána asi v srpnu r. 2012. Nyní se píše již rok 2021. Otázkou pro nás stále zůstává, zda jde o lhostejnost, lajdáctví nebo zlý úmysl, či něco mezi tím? Skutečností však je, že deska byla na svém místě pouhých 7 let. Nyní již devátý rok je v „odborné péči“. Za tu dobu dříve byla vybudovaná značná část nových sídlišť pro tisíce lidí. Nyní skutečně nelze za 9 let ani rekonstruovat jeden dům? 

Nezapomeňme v těchto souvislostech ani na paní prof. PhDr. Věru Olivovou, DrSc., která se velmi zasloužila, spolu s řadou dalších,aby mohlo k 16. květnu 2005 dojít. Před sochou pana prezidenta E. Beneše pak každý rok se konalo slavnostní shromáždění. Paní profesorka i další řečníci s úctou vzpomínali na pana prezidenta.

Dr. O. Tuleškov

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář