Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ministerstvo obrany RF obvinilo Turecko z neplnění závazků o Sýrii

4. 3. 2020

Ministerstvo obrany RF obvinilo Turecko z neplnění závazků o Sýrii

© AFP 2020 / Ahmad al-Atrash

Svět

08:58 04.03.2020Získat krátkou URL

 

Výsledkem jednoho a půl roku platnosti uzavřených v Soči dohod s Tureckem o Sýrií je spojení opevněných oblastí teroristů s tureckými pozorovatelnami, prohlásil oficiální mluvčí Ministerstva obrany Ruska generálmajor Igor Konašenkov.

Podle jeho slov je situace v Idlibské zóně deeskalace, kde v důsledku odvetných akcí syrské armády byli teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham* zatlačeni do bezpečné vzdálenosti od Aleppa, dalším „okamžikem pravdy“.

Podotkl, že nejen západní země, ale i OSN uvítala v roce 2018 podepsání v Soči dohod o Idlibu. Za klíčovou dohodu označil generál závazky Turecka na rozdělení a zatlačení teroristů od vnějších hranic zóny deeskalace do hloubky 15 až 20 kilometrů a stažení těžkých dělostřeleckých zbraní.

„Místo toho je výsledkem uplynulých téměř 18 měsíců platnosti dohody zatlačení skupinami Hayat Tahrir al-Sham, Islámská strana Turkestánu a Horas al-Din všech příslušníků ‚umírněné opozice‘ na sever, k turecké hranici,“ řekl Konašenkov.

Podle jeho slov „se změnily útoky a soustředěné ostřelování z děl sousedních mírových osad a ruské letecké základy Hmímím ze sporadických na každodenní záležitosti“.

Západ ignoruje přesun tureckých vojsk do Idlibu

Konašenkov poukázal kromě toho i na to, že Turecko v rozporu s mezinárodním právem přesunulo do Idlibu své jednotky, a na Západě si toho nikdo nevšímá.

Podle slov generálmajora za dobu platnosti dohod ze Soči mezi Ruskem a Tureckem o zřízení zóny deeskalace v Idlibu všechny oficiální dotazy Moskvy adresované OSN a západním zemím zůstávaly bez odpovědi. Také je od začátku února Damašek západními zeměmi obviňován z údajných „válečných zločinů“, „humanitární katastrofy“ a „milionových proudů uprchlíků“ v Idlibu, podotkl Konašenkov.

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiy

Rusko odmítlo zaručit bezpečnost tureckého letectva v Sýrii

 

Dodal, že veřejné hrozby zničit všechny jednotky syrských vládních vojsk a vrátit dálnici M5 pod kontrolu teroristů označují v USA a Evropě za „zákonné právo Ankary na obranu“.

„Na pozadí totálního cynismu a předstíraného znepokojení Západu humanitární situací v Idlibské zóně deeskalace jen ruské Středisko pro usmíření znepřátelených stran a zákonná syrská vláda přepravují denně do osvobozených oblastí veškerou potřebnou pomoc pro místní obyvatele,“ prohlásil Konašenkov.

Syřané neměli ani tušení, že „mají v Evropě a USA četné falešné ochránce a že se jim údajně posílá po všechna poslední léta hojná humanitární pomoc“, dodal.

Vyostření situace v Idlibu

Teroristé z Hayat Tahrir al-Sham* zahájili 27. února rozsáhlou ofenzívu na pozice syrské armády. Vládní vojska zahájila odvetnou palbu. Podle informací ruského ministerstva obrany byli ostřelováni mj. i turečtí vojáci, kteří se tam neměli nacházet.

V důsledku toho zahynulo 36 tureckých vojáků. Ruská strana podnikla opatření pro úplné zastavení palby syrskými vojsky a pro bezpečnou evakuaci mrtvých a zraněných na území Turecka. Na ministerstvu obrany zdůraznili, že ruské letectvo nebylo v této oblasti nasazeno.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář