Jdi na obsah Jdi na menu
 


500 vědců odmítlo šílenou hysterii Grety Thunbergové

9. 10. 2019

„Neexistuje žádná klimatická nouze!“

Zveřejněno 4.10.2019  

„Lidé trpí. Lidé umírají. Celý ekosystém se hroutí. Jsme na začátku hromadného vymírání. A jediné, o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném ekonomickém růstu. Jak se opovažujete!“ Prohlašovala emotivně dne 16. září aktivistka Greta Thunbergová v OSN. Nyní však 500 vědců odmítá myšlenku krizové situace klimatu, která podporuje debatu o změně klimatu.

 

Věda o klimatu by měla být méně politická, zatímco politika v oblasti klimatu by měla být vědecká. Vědci by se měli otevřeně zabývat nejasnostmi ve svých předpovědích globálního oteplování, zatímco politici by měli nezaujatě počítat skutečné přínosy i imaginární náklady na přizpůsobení se globálnímu oteplování a skutečné náklady a také imaginární přínosy zmírňování, “ napsala v odborném dopise generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi globální síť 500 vědců.

Vědci napsali:

Geologický archiv ukazuje, že klima Země se měnilo po celou dobu, co planeta existovala, s přirozenými chladnými a teplými fázemi. Malá doba ledová skončila teprve v roce 1850. Není tedy divu, že nyní zažíváme období oteplování.

Oteplování je mnohem pomalejší, než se předpokládalo

Svět se zahřál na méně než polovinu původně předpovězeného kurzu a na méně než polovinu kurzu, který lze očekávat na základě čisté antropogenní síly a radiační nerovnováhy. Říká nám to, že jsme daleko od pochopení změny klimatu.

Klimatická politika se opírá o nedostatečné modely

Klimatické modely mají mnoho nedostatků a nejsou vzdáleně věrohodné jako nástroje politiky. Navíc s největší pravděpodobností zveličují účinek skleníkových plynů, jako je CO2. Kromě toho ignorují skutečnost, že obohacování atmosféry CO2 je prospěšné.

CO2 je rostlinné krmivo, základ celého života na Zemi

CO2 není znečišťující látkou. Je nezbytné pro veškerý život na Zemi. Fotosyntéza je požehnáním. Více CO2 je prospěšné pro přírodu, ekologizaci Země: další CO2 ve vzduchu podporuje růst globální rostlinné biomasy. CO2 je také dobré pro zemědělství, zvyšování výnosů plodin po celém světě.

Globální oteplování nezvýšilo přírodní katastrofy

Neexistuje statistický důkaz, že globální oteplování posiluje hurikány, záplavy, sucha a podobné přírodní katastrofy nebo jsou díky němu ve větších frekvencích. Opatření ke snižování CO2 jsou však stejně škodlivá jako nákladná. Například větrné turbíny zabíjejí ptáky a netopýry a plantáže palmového oleje ničí biologickou rozmanitost deštných pralesů.

Politika musí respektovat vědeckou a ekonomickou realitu

Neexistuje žádná klimatická nouzová situace. Proto není důvod k panice a poplachu. Důrazně se stavíme proti škodlivé a nereálné politice čisté nulové emise CO2 navržené pro rok 2050. Pokud se objeví lepší přístupy, které jistě budou, máme dostatek času na reflexi a přizpůsobení. Cílem mezinárodní politiky by mělo být poskytování spolehlivé a dostupné energie po celou dobu a po celém světě.

500 vědců uzavírá dopis, v němž vyzývá OSN k uspořádání konstruktivního setkání na vysoké úrovni mezi vědci světové úrovně na obou stranách debaty začátkem roku 2020.

Redaktor, admin

Článek vystavil/přeložil: redakce Svobodnenoviny.eu

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář