Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řecko - Migranti s pomocí turecké armády zase útočí na řeckou hranic

20. 3. 2020

Řecko - Migranti s pomocí turecké armády zase útočí na řeckou hranici

 

Útok opět začal palebnou přípravou turecké armády, která řecké pohraničníky zasypala granáty se slzným plynem. Krátce poté na plot zaútočily tisíce migrantů někteří z nich vybaveni od turecké armády pákovými nůžkami a kotoučovými pilami na řezání plotu.To se děje na řeckoturecké hranici.

Řecká vlajka

20. března 2020 - 08:15

 

„Po skončení videokonference mezi tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a britským premiérem Borisem Johnsonem skončilo i několikadenní období klidu na řecko-turecké hranici. V úterý 17. března 2020 ve 14 hodin se migranti s podporou turecké armády pokusili o průlom hraničního zátarasu u hraničního přechodu Kastaniets," vylíčil události na řeckoturecké hranici  europoslanec Ivan David, který je ojedinělým českým  politikem sledující tuto horkou hranici.

 

„Útok opět začal palebnou přípravou turecké armády, která řecké pohraničníky zasypala granáty se slzným plynem. Krátce poté na plot zaútočily tisíce migrantů, z nichž někteří byli od turecké armády vybavení pákovými nůžkami a kotoučovými pilami na řezání plotu. Turecká armáda jejich pokus o průlom kryla vypouštěním kouře z dýmovnic, který měl Řekům ztížit orientaci. Řecká armáda k odražení pokusu o průlom nasadila obrněné transportéry MRAP 300 Typhoon," píše se v Davidově komentáři.

 

„Po stažení první vlny útočníků ve 4 hodiny ráno začala turecká armáda na řecké obránce hranic vypouštět neznámou chemikálii. Zatím není jasné, jestli na řecko-turecké hranici došlo k použití chemických zbraní zakázaných Úmluvou o zákazu chemických zbraní. Vzorky plynu i kapalin, které turecká armáda použila proti řeckým pohraničníkům, byly zaslány do certifikované laboratoře k rozboru. Řečtí vojáci jsou naštěstí vybaveni plynovými maskami a odolnými kombinézami, takže žádný obránce při útoku nebyl vážně zraněn. Po „chemickém“ útoku turecké armády se pokusila hraniční plot zdolat další skupina migrantů vybavených žebříky. I jejich pokus Řekové odrazili s pomocí vodních děl," napsal europoslanec Ivan David.

 

 

„Z Řecka přichází další zprávy o pokračující solidaritě civilistů s vojáky a policisty bránícími hranici. Mnoho mužů civilistů se již dříve i s vlastním vybavením zapojilo do opevňování hranice. Nyní přichází zprávy o skupinách dobrovolnic, které vytváří družstva připravujících ve velkém jídlo pro ochránce hranic. Přikládám foto jedné ze skupin, která právě připravuje sendviče pro obránce," uzavřel zprávu z řeckoturecké hranice Ivan David.

 

(ps, Prvnizpravy.cz, facebookový profil Ivana Davida, foto: řeckého webu)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář