Jdi na obsah Jdi na menu
 


Německý politolog - Světový řád je na pokraji zhroucení!

17. 10. 2020

Německý politolog - Světový řád je na pokraji zhroucení!

Současní lidé žijí v době „nebezpečí a nejistoty“, uvedl v rozhovoru pro Der Spiegel německý politolog Herfried Münkler.

Ilustrační foto

17. října 2020 - 11:04

 

Starý světový řád, který byl charakterizován globalizací, je na pokraji krachu a je možné, že jsme na pokraji „epochálních změn, které poznamená návrat velkých od sebe izolovaných území“, předpovídá odborník.


Žijeme v době „nebezpečí a nejistoty“, řekl v rozhovoru pro Der Spiegel německý politolog Herfried Münkler. Vrchol sociálního rozdělení v důsledku migrační krize v Evropě již pominul, ale „nespokojenost a hněv“ je stále všude cítit. Podle něj demokracie jako strom začíná „usychat od kořenů“.

„Světový řád je také na pokraji zhroucení," zdůraznil expert. „U příležitosti 75. výročí své existence nemohou Spojené národy poté, co se zablokovaly, hrát roli zástupce globálních zájmů, USA upustily od globálních problémů a zaměřily se výhradně na prosazování svých osobních zájmů,“ uvedl. A například hráči jako Čína a Rusko se podle něj prý chovají stále agresivněji, porušují mezinárodní smlouvy a závazky (tuto větu se zřejmě musí politologové na Západě učit nazpaměť, jako malou násobilku – pozn. red.). A EU je slabá a chybí jí jednota. „To vše znepokojuje,“ poznamenal.


FP: USA se nevzdají obchodních válek, i když Biden vyhraje!

NI: Nemylte se! Rusko nebude neutrální při konfrontaci USA a Číny!

 

Mezi hlavní problémy, kterým lidstvo čelí, Münkler vyzdvihuje globální oteplování a koronavirovou pandemii. Oba tyto jevy zvyšují sociální nerovnost v Německu a na celém světě. Zároveň se domnívá, že ze současné situace s COVID-19 lze vyvodit určité závěry:Jak lze teritoriálně omezit regionální krize a katastrofy v době globalizace? A pokud toho nelze dosáhnout, nejsme svědky toho, jak se globální směna mění z dobrého na prokletí? A co to znamená, pokud to tak skutečně je? Jsme na pokraji epochálních změn, které znamenají návrat velkých izolovaných území? “

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář