Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejedlého cestě do Ruska - Lidovci chtějí, aby o tom jednala Sněmovna

29. 11. 2020

Nejedlého cestě do Ruska - Lidovci chtějí, aby o tom jednala Sněmovna

© Sputnik / Vladimir Sergeev

ČR

16:44 29.11.2020

 

Prezidentův poradce Martin Nejedlý ve čtvrtek odcestoval do Ruska. Jeho cesta však již od samotného počátku vyvolávala různorodé reakce. Nyní se ozvala také strana KDU-ČSL, která bude usilovat o to, aby se danou cestou zabývala Sněmovna. Tato informace dnes zazněla v pořadu Otázky Václava Moravce z úst šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartošky.

 

Bartoška se nechal slyšet, že dané téma jeho strana v úterý navrhne jako mimořádný bod jednání dolní komory.

 

    „Považuji to za natolik zásadní věc. V úterý začíná jednání Poslanecké sněmovny a já budu chtít zařadit tento bod na jednání Poslanecké sněmovny, protože mě zajímá, s jakým jel pan Nejedlý a tato delegace mandátem, jak vypadal protokol, s kým se měl pan Nejedlý setkat a kdo tu cestu platí,“ nechal se slyšet Bartošek.

 

Ruské vozidlo distančního odminování Listva

© Sputnik / Alexander Kryazhev

Mikrovlnné zbraně: ruské „paprsky smrti“, jejich americké „oběti“ a všudypřítomní Číňané

Vypadá to tedy, že lidovcům cesta Nejedlého, díky které měl v Moskvě jednat se zástupci administrativy ruského prezidenta Vladimira Putina, opravdu leží v žaludku.

 

K věci se vyslovil také předseda nejsilnějšího poslaneckého klubu vládního ANO Jaroslav Faltýnek. Ten na návrh lidovců reagoval slovy, že neví, zda bude hnutí ANO pro projednávání Nejedlého cesty ve Sněmovně. Uvedl totiž, že dolní komora bude mít příští týden na programu jiné věci, například, že bude muset projednávat vrácené zákony ze Senátu či rozpočet.

 

    „Zeptám se v klubu kolegů, jestli to podpoří,“ řekl Faltýnek.

 

K tomuto návrhu si pak řekl své i poslanec Jiří Dolejš (KSČM), který Nejedlého cestu považuje hlavně za záležitost mezi „Černínem a Hradem“. Myslí si také, že český ministr zahraničí Tomáš Petříček ještě obdrží o této cestě informace. Rovněž si stojí za tím, že by se poslanci danou otázkou měli zabývat až tehdy, kdy by Pražský hrad odmítal s Černínským palácem komunikovat.

 

Vypadá to tedy, že o podpoře lidoveckého požadavku se rozhodne až podle informací o cestě.

Další rozporuplné reakce

 

Lidovci však nejsou jediní, kdo má vůči této cestě jisté výhrady. Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v souvislosti s cestou vyzvala ke snížení rozpočtu Kanceláře prezidenta na zahraniční cesty. Načasování cesty prý vypovídá o tom, že „si jedou pro notičky“.

 

    „Cesta pana Nejedlého a kancléře bez prověrky Mynáře do Ruska je nebezpečná. Načasování nasvědčuje, že si jedou pro notičky. I proto navrhuji snížit rozpočet Kanceláře prezidenta na zahraniční cesty. Kšefty hradní galerky a ostudy pana Zemana nemůžou platit daňoví poplatníci,“ uvedla předsedkyně na svém Twitteru.

 

Předseda ČSSD Jan Hamáček

© Foto : Official twitter of Czech Social Democratic Party

Hamáček s Fialou debatovali o uvolňování: Podle předsedy ODS je to dobrá zpráva, dle šéfa ČSSD každý den hraje roli

Poslanec za Piráty Jan Lipavský zase vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby Nejedlému kvůli této cestě odebral diplomatický pas.

 

    „Je i v zájmu premiéra Andreje Babiše, aby tomu zatrhl tipec. Není možné, aby si tady KSČM a SPD tlačily ruskou cestu,“ uvedl politik na Twitteru.

 

Výrok Lipavského nenechal bez povšimnutí prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

    „Odebírání cestovních pasů byla oblíbená praktika komunistického režimu. Piráti nepřekvapují,“ uvedl na sociální síti.

 

Na výzvu poslance za Piráty reagoval také sám Petříček, a to tak, že diplomatický pas Nejedlému odebrat ministerstvo zahraničí nemůže.

 

    „K výzvám na odebrání pasu bych chtěl zdůraznit, že je možné jej dotyčnému odebrat pouze v případě, že buď skončí ve funkci hradního poradce, nebo s ním spáchá trestný čin či přečin. Ani jedno z toho se nestalo. Diplomatický pas by měl být nicméně využíván pouze k pracovním účelům spojeným s výkonem funkce, kvůli které byl vystaven,“ prohlásil.

 

Jaký je cíl Nejedlého v Moskvě?

 

Hojně se diskutuje také o tom, co jel vlastně Nejedlý do Ruska vyjednávat. Sám prezidentův poradce ale již při cestě na letiště sdělil médiím, že v Rusku bude jednat s poradci prezidenta Vladimira Putina.

 

    „Jako poradce prezidenta republiky mám mandát jednat se svým protějškem o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách. Jedná se o prezidentskou agendu, včetně přípravy setkání obou prezidentů. Budu jednat s představiteli administrativy prezidenta Ruské federace,“ uvedl Nejedlý.

 

Český politolog Zdeněk Zbořil

© Foto : Hans Štembera/Parlamentní Listy

Zbořil: Téma ruské hrozby se v médiích najednou vytrácí. Jde o ticho před bouří nebo o důkaz nemohoucnosti EU a NATO?

Kromě toho by měl Zemanův poradce domlouvat setkání lídra českého státu s ruským prezidentem. Připomněl přitom, že setkání obou prezidentů bylo plánováno na 9. května 2020 v Moskvě u příležitosti oslav konce 2. světové války a kvůli pandemii se neuskutečnilo.

 

    „Jak jsem uvedl, můj mandát se týká prezidentské agendy. Nebudu se zabývat tématy, která mají v gesci ministerstva zahraničních věcí ČR a RF, ani agendou zmocněnce vlády Rudolfa Jindráka. Náš zastupitelský úřad v Moskvě se podílí na přípravě cesty. Ta nijak nezatíží státní rozpočet,“ zdůraznil Nejedlý.

 

Připomeňme, že celou cestu měla zajišťovat ruská vicepremiérka. Nejedlý navíc zdůrazňoval, že do Moskvy nejede proto, aby tam jednal o tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Dále poradce popřel, že by se jednání účastnil i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

 

Některá média navíc uváděla, že české velvyslanectví v Moskvě o této cestě nemělo žádné informace.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář