Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jiří Paroubek - Hra na slepou bábu, aneb preference Kantar CZ

15. 11. 2022

Jiří Paroubek - Hra na slepou bábu, aneb preference Kantar CZ

 

14.11.2022 16:13

Česká televize je nejmocnějším nástrojem vládní politiky a zájmů našich největších zahraničních přátel. V době, kdy vláda kupí chybu na chybu, řeší, tak, že neřeší problémy s vysokou inflací a s nekontrolovatelným růstem cen energií z měsíce na měsíc, podle průzkumu Kantar CZ pro ČT rostou razantně preference vládních stran a naopak klesají preference těch opozičních.

Přitom ANO neudělalo žádnou kardinální politickou chybu a přesto podle agentury Kantar CZ, měřící preference politických stran jeho volební preference poklesly ze zářijových 29,5% na říjnových 26,5%.

Naopak vládní ODS, zatěžkaná tolika nesmyslnými vládními rozhodnutími, která podpořila rozvoj drahoty a energetickou krizi, zaznamenala vzrůst preferencí, tedy podle Kantar CZ, ze zářijových 18% na říjnových 21,5%.

Opoziční SPD pokleslo meziměsíčně z 11,5 na 11% preferencí.

Naopak preference vládních Pirátů, tedy zcela neviditelné vládní strany, vzrostly ze zářijových 9% na 11,5%. No prostě úžasné.

Hnutí STAN zaznamenalo pokles z 7,5% na 6% preferencí v měsíci říjnu. Ale pokud bychom vzali porovnání preferencí hypotetických koalic, tedy podle agentury Kantar CZ, byla by to pro opozici učiněná katastrofa.

Hnutí ANO by poklesly preference ze zářijových 31,5 na říjnových 28%. Opoziční SPD by ztratila meziměsíčně 0,5% (pokles z 12% na 11%).

Potenciální (a nepravděpodobná) koalice Pirátů a Starostů by zaznamenala růst z 12% v září na 14% preferencí v říjnu.

A triumfující koalice SPOLU by zaznamenala vzestup preferencí z 28,5% na 31,5%.

Jinak řečeno, v této hře čísel, protože jinak odhady preferencí podle Kantar CZ nelze jinak nazvat, by utrpěla opozice velkou politickou porážku. A současné koaliční strany by v příští sněmovně svou pozici zřejmě ještě posílily.

Z mimoparlamentních stran by vlastně žádná z formací neměla šanci se propracovat do nové poslanecké sněmovny v případě voleb, jež by se uskutečnily v říjnu t. r., neboť vlastně žádná z těchto stran (Přísaha, ČSSD, KSČM, Zelení) se nepřibližuje dramaticky k hranici volitelnosti 5%.

Bez zajímavosti nejsou ani významné výkyvy ve volebních preferencích těchto neparlamentních stran. Uvedu jen 2 příklady. Přísaha v září zaznamenala 4% preferencí, v říjnu je to hubených 2,5%.

ČSSD naopak zaznamenala vzestup v tabulce preferencí z 2,5% preferencí na 4%. Podobných anomálií, velice nepravděpodobných výsledků je v tabulce preferencí celá řada.

V preferencích podle Kantar CZ v měsíci říjnu dochází k takovým diametrálním změnám a zvratům v neprospěch současné opozice a naopak ve prospěch preferencí vládních stran, až je to nepravděpodobné.

Prostě jakoby někdo v pozadí měl zájem fortifikovat pozici vládních stran v nastupující hluboké krizi a recesi.

A ještě uvedu jeden příklad ze souvisejícího průzkumu, kdy se po třech měsících ptal Kantar CZ občanů, jak se dívají na eventuální možnost přímých jednání s Ruskem o dodávkách ropy a zemního plynu. Pokud v září 48% občanů mělo názor, že je potřeba s Ruskem o dodávkách a cenách dodávek jednat a 43% bylo proti. Teď je to trochu jinak. 48% je proti jednání s Ruskem a „jen“ 47% je pro takové jednání. A to vše v situaci, kdy na občany doléhají informace o zvyšujících se cenách anebo také o možnosti úplné výluky dodávek zemního plynu z Ruska.

Prostě tato čísla agentury Kantar CZ nemají logiku. Mají logiku z jediného hlediska, a to je marketingové a propagandistické. Jinak se tomu říká „českým“ slovem manipulace.