Zničí Trump Západ?
Zničí Trump Západ?
Ne. USA jsou Západ. A jako vždy se zavázaly k heslu „Amerika na prvním místě“.
Nestor německé levicové politiky Oskar Lafontaine pro švýcarskou Weltwoche:
Západ nikdy neexistoval. Nejpozději od konce druhé světové války existuje pouze globální mocnost, USA a její vazalové. „Amerika na prvním místě“ není výmysl Donalda Trumpa, ale maxima americké politiky od založení Spojených států. A stejně jako ve starověkém Římě, „divide et impera“, „rozděl a panuj“ bylo a zůstává konstantou v zahraniční politice Washingtonu, pokud jde o potlačování vznikajícího odporu v jeho sféře vlivu a rozšiřování jeho sféry vlivu.
Když byl v roce 1941 bývalý americký prezident Harry S. Truman, tehdejší senátor, dotázán, jak by se měly USA chovat ve druhé světové válce, odpověděl: „Pokud uvidíme, že Německo vítězí, měli bychom pomoci Rusku, a pokud vyhraje Rusko, měli bychom pomoci Německu. A tak se mohou navzájem co nejvíce zabíjet.“
„Jediná světová velmoc“
Ve 20. století se geopolitika Anglosasů, tj. USA a Velké Británie, řídila teorií Heartland britského geografa Halforda Mackindera: „Kdo vládne východní Evropě, vládne Eurasii, a kdo vládne Eurasii, vládne světu.“ Vzestup Číny se v té době nebral v úvahu. Mackinderovy geostrategické úvahy vedly k expanzi NATO na východ, tj. k postupu amerických vojsk a raket k ruským hranicím a k faktické integraci ukrajinské armády do NATO. Ve své knize „Jediná světová velmoc“ z roku 1997 americký geostrateg Brzezinski uvedl: „Bez Ukrajiny není Rusko velmocí.“ Je ohromující, že „experti“ ve vazalských státech USA odmítají tyto souvislosti uznat, a tak docházejí ke zcela mylnému hodnocení války na Ukrajině.
Celoživotní lží Evropanů je, že americký jaderný štít je v případě nouze ochrání.
Mnozí datují zrod „Západu“ do srpna 1941, kdy americký prezident Roosevelt a britský premiér Churchill vypracovali Atlantickou chartu. V ní vyzvali k právu národů na sebeurčení a zřeknutí se síly. NATO bylo založeno v roce 1949. V článku 1 smlouvy se členové zavázali, že se „zdrží hrozby silou nebo jejího použití ve svých mezinárodních vztazích“. Státy NATO pod vedením USA tyto ušlechtilé principy nikdy nedodržovaly. Vezměme si svržení Mosaddekovy demokratické vlády v Íránu v roce 1953, válku ve Vietnamu a četné války o ropu a plyn na Blízkém východě. Podpora genocidy v pásmu Gazy také dokazuje, že západní hodnotové společenství, které klade za základ své politiky zachování lidských práv, neexistuje.
Po posledním summitu NATO Trump opět připomněl partnerům v NATO, že článek 5 Smlouvy NATO o vzájemné pomoci je bezvýznamný. „Vykládá se různě,“ řekl s úšklebkem. V něm se strany zavazují „přijmout opatření, která považují za nezbytná“ na podporu napadeného státu. Opatření, která by americký prezident přijal v případě jaderného útoku na Evropu, lze snadno uhodnout. Nikdy by neriskovali zničení amerických měst, aby Evropě pomohli. Celoživotní lží Evropanů je, že by je v případě nouze ochránil americký jaderný štít.
Touha po Bismarckovi
Evropa potřebuje nezávislou zahraniční a obrannou politiku. Evropa potřebuje dobré vztahy nejen s USA, ale i s Ruskem a Čínou. Hlavním problémem je rostoucí militarismus v Německu, šílené znovuvybrojování, které prosazuje CDU/CSU, AfD, SPD a Zelení, se souhlasem levice v druhé komoře německého parlamentu, tedy Bundesratu, jistě nepovede k míru, ale spíše k válce v Evropě.
Rusofobie je dnes v Německu větším problémem ve srovnání s antisemitismem. Kancléř Merz chce dodat Ukrajině rakety dlouhého doletu, aby zničily cíle v Rusku. Ministr zahraničí Wadephul říká: „Rusko bude vždy naším nepřítelem.“ Předseda SPD Klingbeil chce organizovat bezpečnost proti jaderné mocnosti Rusku. Nikdy jsme neměli tak nekompetentní politické vedení. Zdá se, že ani neznají školní přísloví, že se s nejsilnějším protivníkem si nezačínáš. Lidé touží po Bismarckovi: „Když jsou Rusko a Německo přátelé, Evropa bude v pořádku.“ A to car ani neměl jaderné zbraně.
Nyní se opět ozývá volání po evropských jaderných silách. Co takhle zkusit politiku, jakou navrhl americký stratég George F. Kennan a kterou prosazoval bývalý kancléř Willy Brandt? Hlavními principy této politiky byly společná bezpečnost, zřeknutí se násilí, smlouvy o odzbrojení, obranná obrana a oddělení vojsk a raket. Přinesla Evropě mír a lidé už nežili ve strachu, že jaderný požár může už zítra zničit veškerý život v Evropě kvůli politickému chybnému úsudku nebo technickému selhání.
Oskar Lafontaine je bývalý německý ministr financí a bývalý předseda německé SPD.
https://weltwoche.ch/story/zerstoert-trump-den-westen/