Jdi na obsah Jdi na menu
 


Wang I řekl, že návštěva Tchaj-wanu předsedou Senátu PČR je vážným zasahováním do vnitřních záležitostí Číny

2. 9. 2020

Wang I řekl, že návštěva Tchaj-wanu předsedou Senátu PČR je vážným zasahováním do vnitřních záležitostí Číny

 

Dne 1. září 2020 se člen Státní rady a ministr zahraničních věcí Čínské lidové republiky Wang I společně s ministrem zahraničí Německa Heiko Maasem společně setkali s novináři v Berlíně. Reportér se zeptal v souvislosti se zmíněným vzájemným respektováním. Proč by měla Čína ostře reagovat na návštěvu Tchaj-wanu předsedou Senátu Parlamentu České republiky?

 

Wang I řekl, že návštěva Tchaj-wanu předsedou Senátu PČR je vážným zasahováním do vnitřních záležitostí Číny a Čína na to bude muset v případě nutnosti reagovat. Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je její neoddělitelnou součástí. To je všeobecným konsenzem mezinárodního společenství. Dodržování principu jedné Číny je politickým základem  diplomatických vztahů Číny s dalšími zeměmi včetně České republiky. Je to také politickým slibem, kterým se Česká republika zavázala vůči Číně. Česká vláda a veřejnoprávní osobnosti České republiky by měly tento politický závazek dodržet.

 

Wang I řekl, že navzdory nesouhlasu čínské strany a české vlády předseda Senátu PČR stejně trval na návštěvě Tchaj-wanu a očividně podpořil separatistické síly spojené s „nezávislostí Tchaj-wanu“. Dokonce i podnítil další země, aby ho následovaly, což je veřejná provokace. Čína musí předsedovi Senátu PČR říci: Zašel jste příliš daleko! Je odpovědností každého Číňana i čínské diplomacie chránit národní suverenitu a teritoriální integritu. Čínská strana je zde obětí a ne tím, kdo vytváří problém. Povinností Číny je jasně poukázat na své stanovisko ohledně otázek týkajících se ochrany suverenity a uzemní celistvosti.

 

Přišlo e-poštou

CP

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář