Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyzývám ministra Fialu, aby zabránil další rozpočtové devastaci oblasti školství!

19. 4. 2023

Vyzývám ministra Fialu, aby zabránil další rozpočtové devastaci oblasti školství!

 

13. července 2012

 

ČSSD považuje plán ministerstva financí seškrtat rozpočet ministerstva školství v následujících třech letech až o jednu pětinu za nepřijatelný s tím, že jsme svědky dalšího porušení programového prohlášení vlády takřka v přímém přenosu.

 

Zatímco na začátku funkčního období se Nečasova vláda zaštitovala tím, že oblast školství a vzdělávání je pro ni jednou z hlavních priorit, po šokové terapii nejlepšího ministra všech dob Josefa Dobeše a likvidačních škrtech ministra Kalouska ji uvrhává do naprostého chaosu a zmaru.

 

Zatímco dnes výdaje na školství - a připomínám, že už dnes je české školství výrazně podfinancováno, což dokládá také nedávná zpráva OECD - tvoří přes 135 mld. Kč, v roce 2015 by to mělo být už jen bezmála 112 mld. Kč!

 

V době, kdy je pro rozvoj oblasti školství zastaveno čerpání desítek miliard korun, kdy školy už nemají téměř ani na pomůcky, učebnice a adekvátní platy učitelů, je proto takové snížení naprosto katastrofální zprávou. Tato vládní nesmyslná rozpočtová politika tak bude znamenat další hluboký propad vzdělanosti a konkurenceschopnosti ČR v mezinárodním žebříčku.

 

ČSSD vyzývá ministra školství Petra Fialu coby nominanta předsedy vlády P. Nečase, aby podobnému katastrofálnímu scénáři a nepřijatelným škrtům z pozice člena vlády zabránil. Pokud dovolí, aby byl jeho resort takto rozpočtově devastován, pak nemá ve své funkci dál co dělat.

 

ČSSD zároveň vyzývá pravicovou vládu Petra Nečase, aby se již konečně začala chovat k oblasti školství zodpovědně, a ne jako macecha k nechtěnému dítěti.

 

Marcel Chládek

 

 https://www.cssd.cz/aktualne/nazory-a-komentare/vyzyvam-ministra-fialu-aby-zabranil-dalsi-rozpoctove-devastaci-oblasti-skolstvi/