Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyjádření mluvčího Velvyslanectví ČLR v České republice vůči usnesení Senátu Parlamentu ČR ohledně Tchaj-wanu

12. 5. 2022
Vyjádření mluvčího Velvyslanectví ČLR v České republice vůči usnesení Senátu Parlamentu ČR ohledně Tchaj-wanu

2022-05-11 23:30
 

Dne 11. května vypracoval Senát Parlamentu České republiky usnesení ohledně Tchaj-wanu, v němž vyzval českou vládu, aby podpořila účast Tchaj-wanu na zasedání, v mechanismech a činnostech mezinárodních organizací WHO (Světová zdravotnická organizace), UNFCCC (Rámcová úmluva OSN o změně klimatu), ICAO (Mezinárodní organizace pro civilní letectví) a Interpol (Mezinárodní organizace kriminální policie). Jedná se o závažné poškození politického závazku České republiky pro jednu Čínu a hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny. Čínská strana je s takovým jednáním silně nespokojena a je pevně proti.

Na světě existuje pouze jedna Čína, Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí jejího území a vláda Čínské lidové republiky je jedinou vládou zastupující celou Čínu. Princip jedné Číny je všeobecně uznávanou normou mezinárodních vztahů a všeobecným konsensem mezinárodního společenství. Účast čínského regionu Tchaj-wan v činnostech mezinárodních organizací, včetně aktivit v rámci WHO, musí být  řešena  v souladu s principem jedné Číny. Je nutné podotknout, že Demokratická pokroková strana upřednostňuje své politické zájmy před blahem lidu regionu Tchaj-wan, když neústupně trvá na separatistickém postoji „nezávislosti Tchaj-wanu“ a odmítá uznat „konsenzus z roku 1992“, který odráží princip jedné Číny. V důsledku toho region Tchaj-wan zaniká politický základ pro účast na WHA (Světové zdravotnické shromáždění).

Princip jedné Číny je politickým základem pro rozvoj vztahů Číny s Českou republikou i dalšími zeměmi. Čínská strana naléhá na českou stranu, aby dodržovala princip jedné Číny, opatrně a řádným způsobem řešila otázku týkající se Tchaj-wanu a učinila praktické kroky za účelem zachování politického základu čínsko-českých vztahů a atmosféry jejich spolupráce. 

 

 
 
< Suggest To A Friend >
 
 
     <Print>
 
 

 

 
Embassy of the People's Republic of China in the Czech Republic All Rights Reserved
http://www.chinaembassy.cz