Jdi na obsah Jdi na menu
 


Volba - Globální nadvláda nebo globální vedení 4 Zbigniev Brzezinski

29. 7. 2022

Volba - Globální nadvláda nebo globální vedení 4

Zbigniev Brzezinski

Východoasijská metastabilita

… Stabilitu v této oblasti ohrožuje rostoucí moc několika asijských států. V oblasti chybí jakákoli kooperativní struktura. … Asie je stále úspěšnější ekonomikou, společenským vulkánem a politickou sázkou: vše v jednom.

V tomto prostoru soupeří o regionální nadvládu Čína s Japonskem (podporovaným Spojenými státy), Korejský poloostrov je nepřirozeně rozdělen a neustále výbušný, budoucnost Tchaj-wanu je předmětem sporu, Indonésii mohou rozvrátit vnitřní neshody a Indie se cítí ohrožena Čínou, jíž by se zároveň chtěla vyrovnat. Čína a Indie (stejně jako její nepřátelský soused Pákistán) jsou atomové mocnosti. Severní Korea se o to vzdorovitě snaží a Japonsko nejspíš záhy vyrobí atomové zbraně. … Stabilní východní Asie zajišťovaná postupně institucionalizovaným a pečlivě vyváženým americko-čínsko-japonským strategickým trojúhelníkem by nám poskytlo klíčovou východní kotvu, abychom se mohli vyrovnat s širším eurasijským vířením. …

V příštím desetiletí je ovšem nejpravděpodobnější, že se z Číny stane jasná regionální velmoc, Japonsko bude i nadále udržovat svou převahu ve vojenské oblasti a Amerika se bude snažit obojí zvládnout. … V tomto ohledu bylo velmi výmluvné citlivé zhodnocení dnešní situace, které se objevilo 4. února 2002 v Jiefangjun Bao, oficiálním orgánu Politického odboru Lidové osvobozenecké armády. Říká se tu, že ´základní vzorec dnešního a nejbližšího vývoje mezinárodní situace je následující: celkový mír s místními válkami, celkový klid s lokálním napětím a celková stabilita s místními nepokoji.´ …právě japonsko-americké spojenectví nejvíce trápí stratégy v Pekingu. … Podle čínských politických a vojenských žurnálů nejenže má Japonsko velmi moderní námořní a vzdušné vojsko a druhé nejvyšší výdaje na obranu z celého světa, ale vytváří si také mocný potenciál balistických střel, které kvalitativně předčí výzbroj Francie i samotné Číny a snesou srovnání s americkou výzbrojí. …V čínských očích je ještě hrozivější, že Japonsko má určitě jenom krůček k tomu, aby se stalo jadernou mocností.  … v míru má Čína dobrou šancí stát se naprosto doslova globální továrnou, světovým centrem průmyslových investic a největším vývozcem zpracovaných produktů. … Čínské firmy také začínají skupovat některé zbankrotované japonské firmy v  jihovýchodní Asii. Číňané cítí, že díky těmto trendům by Čína v příštích desetiletích mohla získat vůdčí ekonomickou roli v oblasti a stát se také politickým vůdcem Asie. …

Navíc vůdčí představitelé Číny cítí, že v zemi sílí vnitřní politické a společenské napětí, které by dokonce mohlo ohrozit stabilitu celého systému. Z mnoha faktorů, které by mohly způsobit politický a společenský nepokoj, jsou zvláště dva významné: stále větší přístup mladé generace k internetu a stále významnější příznaky společenské nerovnosti. …Dokonce i oficiální orgán Komunistické strany Číny veřejně připustil, že ´se začala rozšiřovat a stále se zvětšuje mezera mezi chudými a bohatými a jsou stále zřetelnější rozpory v přerozdělování. (Pokud použijeme koeficient Gini, mezinárodní měřítko nerovnosti příjmů, které se pohybuje v rozmezí 0 až 1 , čím vyšší číslo, tím vyšší nerovnost, a 0,4 představuje nebezpečnou úroveň, pak nerovnost příjmů mezi čínským městem a  venkovem dosáhla stupně 0,59, což je úroveň, která ohrožuje společenskou stabilitu. Abychom si udělali představu, Brazílie v roce 2002 byla na stupni 0,607.) …

Mnozí Korejci nevnímají Spojené státy jako ochránce, ale spíše jako mocnost, která má zájem na pokračujícím rozdělení ostrova . … přítomnost amerických vojenských sil v Jižní Koreji začíná být problematická. …

Existuje-li tento precedens, pak nedává žádný smysl, aby se z této struktury vylučovala Čína a Indie. Přijetím těchto států by se z ´G 10´stal významný mechanismus , který by mohl řešit celokontinentální záležitosti, a to jak ekonomické, tak politické.

Eurasijská pomsta

Tento nadějný scénář platí za předpokladu, že transatlantickou a transpacifickou strategii Spojených států bude i nadále určovat střízlivá definice jak stylu, tak podstaty americké globální vůdčí role. Jestliže tomu tak nebude, nelze vyloučit riziko, že se americká hegemonie stane předmětem celosvětové zášti a Spojené státy posléze ztratí strategickou převahu na eurasijském kontinentě. …

Situace by se změnila, kdyby Evropu a Asii opanovalo populistické protiamerické hnutí, které samo sebe definuje jako panevropanství, respektive panasijství. …

V Evropě by se typickým hlasatelem panevropanství  mohla stát francouzsko-německá aliance, oživující říši Karla Velikého, kterou politicky živí nespokojenost s americkou hegemonií  obecně a s rolí Spojených států na Středním východě zvlášť. (´Velká většina lidí dospívá k témuž závěru: válka proti Iráku, vedená Spojenými státy, je ilegální a nebezpečná´, Süddeutsche Zeitung, 26.3.2003)

 

II. díl

 Americká hegemonie a společné dobro

Dnešní celosvětová role Ameriky má své kořeny ve dvou nových ohledech naší doby: prvním je nevídaná globální moc Spojených států, druhým je nevídaná globální interaktivnost. První okolnost představuje jedinečný prvek v dějinách mezinárodních vztahů,jelikož americká hegemonie … je dnes skutečně univerzální skutečnost. Druhá okolnost potvrzuje, že univerzální … proces ´globalizace´ postupně zbavuje národní státy jejich posvátné svrchovanosti. Smíšení obou těchto faktorů způsobuje dalekosáhlou přeměnu mezinárodních vztahů: … vytváří neformální globální společenství.

… reálným projevem této přeměny je vznik prvního skutečně globálního hlavního města. …na březích Potomaku. Washington, D.C. … Jestliže povedeme pomyslnou linii od Bílého domu k monumentální budově Kapitolu, poté k opevněnému Pentagonu a zase zpátky, dostaneme trojúhelník moci. Povedeme-li druhou linii z Bílého domu k nepříliš vzdálené Světové bance, pak k ministerstvu zahraničí a zase zpátky (čímž obsáhneme také Mezinárodní měnový fond a Organizaci amerických států), vymezíme trojúhelník globálního vlivu. Oba trojúhelníky dohromady jasně ukazují, nakolik se tradiční ´zahraniční záležitosti´staly záležitostmi jednoho širokého bulváru. ...

Tato nová situace se odráží ve stále osobnějších vztazích, které vážou politické a ekonomické zahraniční představitele ke Spojeným státům. Mnozí z těchto lidí vystudovali americké univerzity. Studijní pobyt na jedné z předních vysokých škol Spojených států se stává téměř společenským požadavkem … vzniká výrazná globální elita s globálním světonázorem a nadnárodní loajalitou. Tito liodé hovoří plynně anglicky …, jsou vysoce mobilní, mají kosmopolitní životní styl a vážou je povinnosti především vůči zaměstnavateli, kterým je zpravidla nadnárodní obchodní nebo finační  korporace. … Každoroční setkání Světového ekonomického fóra se tak stává stranickým kongresem nové globální elity: setkávají se tu nejvyšší politici, finační magnáti, bankovní stratégové, mediální vládci, akademičtí hlavouni a dokonce i rockové hvězdy.

Globální elita napomáhá vzniku globálního společenství, které má společný zájem o stabilitu, prosperitu a snad i demokracii. …

Americká demokracie komplikuje vnější výkon národní moci a naopak americká globální moc ohrožuje domácí demokracii. …

Po roce 1990, během jednoho desetiletí, Spojené státy třikrát změnily definiční principy svého zahraničního působení Za prezidenta George H.W. Bushe vystihovala novou doktrínu tři slova:Nový světový řád. …Během jednoho roku další americký prezident George W. Bush, vyhlásil zlověstnější vizi budoucnosti, k níž patří také nová definice americké zahraniční politiky: globální nadvláda ve válce proti terorismu. … Vládní prohlášení o bezpečnostní politice z roku 2002 jasně říká, že Amerika si má udržet vojenskou převahu nad všemi ostatními mocnostmi, a také se zde hovoří o zvláštním strategickém právu Spojených států na preventivní vojenskou akci.

 

Dilemata globalizace

Pro Spojené státy má pojem ´globalizace´rozporuplný význam. Označuje počátek nového věku, ve kterém bude svět přístupný, průhledný a umožní vzájemnou spolupráci, zároveň je však symbolem mravní otupělosti a lhostejnosti vůči společenské nerovnosti, které se připisují nejbohatším zemím světa a především Americe.

Pojem globalizace původně představoval neutrální popis celosvětových důsledků technologické revoluce. … Charles Doran … podstatu tohoto fenoménu shrnul následujícím způsobem: ´Jde o vzájemnou interakci mezi informačními technologiemi a globální ekonomikou. …´

Globalizace je proto dvojznačná věc. Na jedné straně přináší možnost ekonomického růstu, nabízí přísun zahraničního kapitálu a postupné snižování celosvětové chudoby. Na druhé straně hrozí masivními posuny a otřesy, znamená ztrátu národní kontroly nad ekonomickými příjmy a společenské vykořisťování. …

 Přirozená doktrína globální hegemonie

… Globalizace se stala neformální ideologií amerických politických a obchodních elit, čímž byla určena americká role ve světě a Spojené státy se ztotožnily s dobrodiním předpokládané nové éry. … Globalizace je přirozenou doktrínou globální hegemonie. … Spojené státy dávají ze všech států nejvíc peněz na výzkum a vývoj a mají značný podíl na globálním trhu s rozvinutými technologiemi. Americké nadnárodní koncerny mají pod kontrolou několik trilionů dolarů v zahraničí a americká ekonomika … je motorem globální ekonomiky.

Spojené státy si proto mohou dovolit formálně vyhlásit, že nejsou povinny měnit své zákony, snižovat obchodní bariéry nebo odškodnit cizí země podle rozhodnutí Světové obchodní banky. Z vnitřních politických důvodů Amerika skálopevně trvá na vysoce ochranářských opatřeních proti zahraničním zemědělským produktům a uvalila přísné kvóty na dovoz oceli a textilu z chudších zemí, které zoufale potřebují přístup na americký trh. Rozvíjející se země neustále naléhají na Spojené státy, aby snížily své obchodní bariéry, ale nemají dostatečný hlas, aby byly opravdu slyšet.

Skutečné rovné hrací pole je pouze mezi Spojenými státy a Evropskou unii. Pokud jsou ve shodě, mohou společně diktovat celému světa pravidla, jimiž se řídí globální obchod a finance.

Navíc Spojené státy … mají ohromnou vojenskou moc a spojení vojenské a ekonomické síly má za následek nesrovnatelný politický vliv. … jestliže mezinárodní uspořádání narušuje americkou hegemonii a mohlo by potlačit americkou suverenitu, americká oddanost globalizaci a multilateralismu má přísné meze. …

Ve skutečnosti je globalizace spíše důsledkem toho, že moderní technologie samovolně rozlamují tradiční časové a prostorové bariéry, než aby šlo o americký doktrinální záměr. Nicméně časová souslednost vzniku interaktivního globálního společenství a kulturně přitažlivého národa svádí fenomén globalizace a amerikanizace dohromady.