Ve Středoafrické republice je již de facto ruská vojenská základna
Vojenská redakce, 25. října 2019
Prezident Středoafrické republiky (SAR) Fosten Arkange Tuadera uvedl, že ministerstvo obrany SAR ve spolupráci s ruskými kolegy pokračuje ve „studiu možnosti“ vybudování ruské vojenské základny v republice. Poznamenal, že si země vybrala posádku a ne „projekční“ typ armády a žádá všechny partnery, aby pomohli sestavit posádky po celé zemi v rámci plánu národní obrany. Řekl, že pomáhá nejen Rusko, ale i Evropané (výcviková mise EU EUTM). Přibližně 3 tisíce vojáků prošlo přípravou a jsou rozmístěni v posádkách celé země. a vyzbrojeny ruskými zbraněmi. Dodal, že jeho bezpečnostním poradcem je Rus Valerij Zacharov. Vytváří vazbu mezi vojenskými studenty a vládou, aby se vědělo o problémech a mohly se rychle řešit.
Na závěr Tuadera uvedl: „Naše spolupráce s RF se plní transparentně. Obrátili jsme se na ministerstvo zahraničí RF a na prezidenta Putina. Pomoc byla poskytnuta pod dohledem Výboru OSN pro sankce, který embargo na SAR kontroluje. Sankce byly částečně zrušeny, aby nám mohlo Rusko dodat zbraně a plánovalo se, že ruští instruktoři budou cvičit středoafrické vojáky, včetně používání zbraní.“
V SAR existuje asi 12 islamistických skupin. S některými se státu podařilo za zprostředkování Ruska domluvit.
Valerij Filipov, doktor historických věd a pracovník Institutu Afriky Ruské akademie věd tvrdí, že v SAR je ruská vojenská základna – soukromá vojenská společnost Wagner. Její pracovníci jsou zde již druhým rokem. „Fakticky dnes představují jakousi prezidentskou gardu, která chrání prezidenta a celkově hrají první housle.“ Pro Rusko je to podle něho výhodné, protože se Moskva nyní může aktivně uchytit v tropické Africe. Říká: „Myslím, že tato osa až do Jihoafrické republiky je pro Rusko velmi potřebná. nachází se tam mnoho užitečných nerostů, především uranu. Proto se Francie tak zarputile SAR držela a chtěla tam zůstat. Nepovedlo se. Pro Francii je to na pováženou, protože 75 % její energetiky je postaveno na jádru.. Francouzi ztratili středoafrický uran, nejistý je uran v Nigerii a v Mali. Tam se islamisté snaží tyto zdroje ovládnout. Proniká sem i Čína a využívá to, že se tu usadilo Rusko.“
Filipov shrnul situaci. „Soukromá vojenská společnost Wagner je zcela pod kontrolou naší zahraniční rozvědky. Není to běžná armáda, de iure nejde o vojenskou základnu. Vojenská základna je naše území s našimi zbraněmi. Myslím, že je to více než realistické. Tuadera by bez naší podpory velmi rychle ztratil vládu.“
Tuadera se účastnil summitu Rusko-Afrika v Soči. Vladimir Putin tam promluvil o vojenské spolupráci Ruska se zeměmi Afriky. Rusko možná nedisponuje „nabitou peněženkou“, ale investuje tak, že africkým zemím zajišťuje ochranu legitimní vlády a suverenitu. To se cení.
Převzato z Pravda.ru, outsidermedia.czh