Varšava se snaží přihrávat Američanům.
USA dodají do Polska 32 stíhaček F-35
Valerija Maslova, Anna Lušnikova
11. září 2019
Nákup 32 stíhaček přijde Varšavu přibližně na 6,5 miliardy USD. Podle americké agentury pro spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany prý dohoda umožní Polsku získat „potenciál na odražení agrese v regionu“. Přitom je nebezpečí na východě Evropy vymyšlené, ale USA zde chtějí umístit své zbraně a proto tento nesmysl podporují. Na oficiálních stránkách agentury se uvádí: „Navrhovaný prodej F-35 dá Polsku značný obranný potenciál k odražení agrese v regionu a zajistí princip operativní kompatibility s ozbrojenými silami USA.“
V textu se také uvádí, že dohoda „zvýší bezpečnost spojence NATO, která je důležitá pro zajištění politické stability a hospodářského rozvoje Evropy.“ Zároveň prý prodej letadel Polsku a systém podpory „nepovede ke změně vojenské rovnováhy v regionu“. Stíhačky-bombardéry páté generace F-35 budou nahrazovat stávající sovětské MiG-29 a Su-22.
Sen amerických stratégů
Pracovník mezinárodního institutu humanitárně-politických studií Vladimir Bruter objasnil, že schválená dohoda je pro Pentagon nejen výhodným kontraktem, ale zároveň strategickým krokem. Řekl: „Polsko je protiruské – sen amerických stratégů a oni jej postupně realizují. Dodávka amerických letadel je jistou strategickou akcí, nikoliv vojenskou. Je jasné, že ve Washingtonu nemají na mysli přímý válečný konflikt. Je v tom strategické plánování a Američané akci považují za výhodnou a správnou.“
Plukovník v záloze Viktor Litovkin uvedl: „USA mají oblíbené ty státy, jejichž vedení se jim snaží přihrávat. První mezi nimi je samozřejmě vedení polské.“
V září vešlo ve známost, že se Washington a Varšava dohodly na přidělení dalšího amerického kontingentu do Polska. Ministr obrany Polska Blaščak řekl, že je již určeno šest míst pro rozmístění vojsk USA. Nyní je přítomno 5 tisíc amerických vojáků na základě rotace, přibude jich ještě nejméně tisíc. Taková spolupráce umožňuje USA „protlačovat svoji válečnou techniku do Evropy“ kromě F-35 by Varšava chtěla od Američanů získat protitankové raketové komplexy FGM-148 Javelin a pět dopravních letadel C-130H Hercules. Tyto požadavky již polské vedení americké straně odeslalo.
Bezpečnostní výzva
Ruští odborníci jsou stejného názoru jako americký vojenský úřad v tom, že dohody mezi USA a Polskem nezmění vojenskou rovnováhu v regionu. S tím souhlasí i Igor Korotčenko, šéfredaktor časopisu Národní obrana, ale upozorňuje, že dodávky zbraní k ruským hranicím zvyšují napětí. Řekl: „F-35 páté generace nemá jaderné zbraně. USA mají v Evropě taktické jaderné bomby. F-35 budou využívány v reálné válce. Pro nás to není hrozba, ale výzva k bezpečnosti.“ Ujistil, že Rusko má prostředky k čelení novým hrozbám. Uzavřel: „Naše systémy komplexů vidí vítězné cíle. Samozřejmě počítáme s tím, že to tak daleko nedojde. I tak musíme odrážet výhrůžky.“
Převzato z RT.co
outsidermedia.cz