Varování pro Trumpa - Ukrajina zaútočila na ropovod důležitý pro USA
Varování pro Trumpa - Ukrajina zaútočila na ropovod důležitý pro USA
Právě nyní,….
MUDr. Ivan David – fb
Před prvním setkáním mezi USA a Ruskem Ukrajina zaútočila na ruský ropovod, který je důležitý pro Chevron a Exxon Mobil.
To píše Michael Maier v Berliner Zeitung o útoku na mezinárodní čerpací stanici:
Na začátku jednání mezi USA a Ruskem o normalizaci vztahů vzbudil rozruch útok dronu na čerpací stanici ruského ropovodu. Ukrajina se přihlásila k odpovědnosti za útok, který by také mohl být interpretován jako signál Spojeným státům, uvedl podle Oilprice.com místopředseda ruské Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv. Útok ukrajinského dronu na potrubní čerpací stanici v jižním Rusku, která přepravuje ropu z hlavních kazašských ropných polí, je úderem proti americkým společnostem, ropnému trhu i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
V pondělí společnost Caspian Pipeline Consortium (CPC), která provozuje ropovod z kaspického pobřeží na severozápadě Kazachstánu do přístavu Novorossijsk na ruském pobřeží Černého moře a přepravuje většinu kazašského exportu ropy, uvedla, že jedna z jeho čerpacích stanic byla napadena drony. Po útoku byla čerpací stanice Kropotkinskaja vyřazena z provozu. CPC uvedla, že přeprava ropy bude udržována systémem ropovodu Tengiz-Novorossijsk při sníženém průtoku a obchází napadenou čerpací stanici. Podle RBC ukrajinská vláda tvrdí, že škody jsou značné a opravy mohou trvat tři měsíce.
Ceny ropy v úterý vzrostly: „Nedávný útok na čerpací stanici Caspian Pipeline narušil dodávky ropy z Kazachstánu a vyvolal obavy z možného nedostatku,“ řekl Muhammad Umair, analytik společnosti FXempire, podle TradingView. Útok dronem výrazně narušil tok ropy z Kazachstánu na světové trhy. Toto narušení zasáhlo zejména západní energetické společnosti, jako jsou Chevron a Exxon Mobil, které podle TradingView spoléhají na CPC při přepravě.
Na otázku, zda byl útok varováním pro Trumpa, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci řekl, že by se obě strany měly dohodnout na moratoriu, které by vyloučilo útoky na energetickou infrastrukturu. Rusko útočí pouze na energetické body, které jsou potřeba pro vojenské dodávky. Západ ale obviňuje Rusko, že cílenými útoky terorizuje civilní obyvatelstvo na Ukrajině.
Na schůzce v Saúdské Arábii se delegace USA a Ruska dohodly na jednání o vyřešení vzájemných sporů a rychlém ukončení války na Ukrajině. Po čtyř a půlhodinových rozhovorech v Rijádu v úterý americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že obě země chtějí jmenovat týmy, které by vyjednaly brzké ukončení ukrajinské války. Ruská delegace ocenila, že jednání byla vedena „vážně“. Zda však došlo ke sblížení pozic obou zemí, je „těžko říci“.
Za USA se jednání zúčastnili ministr zahraničí Marco Rubio, poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Moskvu zastupovali ministr zahraničí Sergej Lavrov, prezidentský poradce Jurij Ušakov a Kirill Dmitriev, generální ředitel Ruského fondu přímých investic (RDIF). Dmitriev řekl agentuře Reuters: „Myslím, že je příliš brzy mluvit o kompromisech. Můžeme říci, že strany spolu začaly komunikovat, naslouchat si a vést dialog.“ Pro Channel One řekl: „Na rozdíl od Bidenovy administrativy, kde nebyla žádná snaha naslouchat ruskému postoji, byl velmi jasný pokus o zahájení dialogu, pochopení ruského postoje, diskutovat o tom, kde se shodneme a kde jsou neshody. Takže to byl samozřejmě velmi konstruktivní dialog. Máme před sebou velmi dlouhou a vážnou cestu, ale toto je velmi pozitivní začátek otevření smysluplného dialogu. Existují oblasti společného zájmu. Každý chápe, že existují pozitivní ekonomické projekty, které nás mohou i nadále spojovat.“
Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruce se Rubio a Lavrov dohodli, že „položí základy budoucí spolupráce v otázkách společného geopolitického zájmu a historických ekonomických a investičních příležitostí, které vyplynou z úspěšného ukončení konfliktu na Ukrajině“. Oba ministři zahraničí se rozhodli jmenovat týmy na vysoké úrovni, „aby co nejdříve začaly pracovat na řešení konfliktu na Ukrajině“.
Ruský prezidentský poradce Ušakov řekl ruské televizi, že ukrajinský konflikt bude projednán „v pravý čas“. “Diskutovali jsme a vyjasnili si naše základní postoje a dohodli jsme se, že samostatné vyjednávací týmy se v této otázce budou v pravý čas vzájemně kontaktovat,” řekl Ušakov s odkazem na Ukrajinu.
Je příliš brzy hovořit o datu summitu mezi šéfem Kremlu Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, řekl Ušakov.
V Moskvě Kreml nedávno nastínil podmínky pro urovnání války na Ukrajině. “Trvalé a dlouhodobé řešení” na Ukrajině je nemožné bez “komplexního zvážení bezpečnostních otázek na kontinentu,” řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Pokud jde o možné přistoupení Ukrajiny k Evropské unii, mluvčí Kremlu řekl, že jde o „suverénní právo každé země“. “Nikdo nemá právo diktovat své chování vůči jiné zemi.” Nicméně, pokud jde o vojenské aliance, jako je NATO, pohled Kremlu je „jiný a dobře známý“.
Mluvčí ministerstva zahraničí Kuo Ťia-kun v Pekingu v úterý přivítal „úsilí o mír“ na Ukrajině. Čína doufá, že se jednání mohou zúčastnit „všechny strany a zainteresované skupiny“.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková podle AFP v úterý varovala před „přeceňováním rozhovorů“ v Rijádu. Evropané si musí „zachovat chladnou hlavu“, řekla pro veřejnoprávní ZDF.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý přijala v Bruselu zvláštního zástupce USA Kellogga. Podle Komise ho ujistila, že EU „platí svůj plný podíl na vojenské pomoci Ukrajině a je připravena udělat ještě více“.
Mezitím: Osobní setkání Vladimira Putina a Donalda Trumpa je možné už v únoru, uvedl Kreml. Mluvčí Dmitrij Peskov označil jednání v Saúdské Arábii za první krok k obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.
Obr.: Zleva: Steve Witcoff, Marco Rubio, Michael Waltz, princ Faisal bin Farhan Al Saud, (vlevo), Jurij Ušakov a Sergej Lavrov v Rijádu.