Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valné shromáždění OSN podporuje členství Palestiny. Česko a dalších 8 států hlasovalo proti celému světu

13. 5. 2024

Valné shromáždění OSN podporuje členství Palestiny. Česko a dalších 8 států hlasovalo proti celému světu

11. 5. 2024 kuryr

Očekává se, že USA budou rezoluci v Radě bezpečnosti vetovat

Valné shromáždění OSN v pátek přijalo rezoluci, kterou přijalo Palestinu jako 194. člena světového orgánu. USA však již dříve palestinskou státnost v Radě bezpečnosti vetovaly.

Palestina je nehlasujícím pozorovatelem v globálním orgánu od roku 2012. Nová rezoluce by jí poskytla „nová práva a výsady“ a také plné členství, pokud ji schválí Rada bezpečnosti. Bylo přijato 143 hlasy pro, 9 proti (Česká republika mezi nimi) a 25 se zdrželo hlasování.

Zástupce amerického velvyslance Robert Wood řekl, že jeho vláda je proti rezoluci, což naznačuje, že Washington bude znovu vetovat palestinské členství v radě – jako to udělal minulý měsíc .

Páteční rezoluce zahrnovala vyjádření „hluboké lítosti a znepokojení“ ze strany Valného shromáždění, že USA vetovaly přijetí Palestiny 18. dubna, a naléhala na radu, aby „přehodnotila záležitost příznivě“ v souladu s Chartou OSN a rozhodnutími OSN. Mezinárodní soudní dvůr.

Valné shromáždění vyjádřilo svou „neochvějnou podporu dvoustátnímu řešení Izraele a Palestiny, žijící vedle sebe v míru a bezpečí v uznaných hranicích, založených na hranicích z doby před rokem 1967“.

Izraelský velvyslanec Gilad Erdan obvinil Valné shromáždění, že „ tímto hlasováním skartovalo Chartu OSN “, přičemž kopii dokumentu podávalo skartovačkou, kterou přinesl na pódium.

Ačkoli Izrael nominálně přijal myšlenku palestinské státnosti abstraktně, vláda v západním Jeruzalémě její realizaci v praxi odmítla. Během debaty v Radě bezpečnosti minulý měsíc Erdan popsal Palestinskou samosprávu, která řídí Západní břeh Jordánu, jako „entitu podporující teror, která si nezaslouží žádný status v OSN“.

Izrael se také zavázal, že po loňských útocích ze 7. října zcela zničí Hamás, skupinu ovládající Gazu.

Poté, co minulý měsíc uplatnil své veto, řekl velvyslanec Wood, že akce USA „neodráží opozici vůči palestinské státnosti, ale místo toho je uznáním, že vzejde pouze z přímých jednání mezi stranami“, dodal, že Palestina nemůže vstoupit do OSN. dokud bude Hamás ovládat Gazu.

Stálý ruský zástupce při OSN Vasilij Nebenzia obvinil USA, že drží Radu bezpečnosti jako „rukojmí“ kvůli událostem na Blízkém východě. Tvrdil také, že palestinská státnost a členství v OSN by „vyrovnaly výchozí vyjednávací pozice stran“.

Při útocích Hamasu 7. října zemřelo odhadem 1200 Izraelců. Více než 34 000 Palestinců bylo zabito při následné izraelské ofenzivě, která se v současnosti zaměřuje na město Rafah na jihu Gazy. Izrael k útoku přistoupil navzdory výhradám USA, které byly oznámeny na oficiální úrovni.

 Infokuryr