Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Číně plánují v letošním roce úplně zlikvidovat chudobu

23. 5. 2020

V Číně plánují v letošním roce úplně zlikvidovat chudobu

© Sputnik / Alexander Shtol

22:44 22.05.2020Získat krátkou URL

 

Nehledě na epidemii koronaviru a její záporný vliv na ekonomiku hodlá Čína v letošním roce úplně zlikvidovat chudobu, uvádí se ve zprávě premiéra Státní rady ČLR Li Kche-čchianga přednesené na zahájení zasedání hlavního zákonodárného orgánu této země.

 

„Zvítězíme v boji s chudobou,“ prohlásil Li Kche-čchiang.

 

Oznámil rovněž, že úřady hodlají v tomto roce aktivně realizovat opatření na snížení úrovně chudoby a obnovení zemědělských okresů, zajistit jejich zásobování nejpotřebnějším zbožím, zvýšit normy a zlepšit životní podmínky na venkově.

 

Nehledě na epidemii a dost vážné ztráty a zkoušky pro čínské hospodářství se vedení země nevzdalo plnění úkolu likvidace chudoby. Do konce tohoto roku se má Čína zbavit chudoby ve více než jednom tisíci vesnic, které mají největší problémy. Čína má vybudovat společnost středního blahobytu a stát se prvním státem na světě, který zlikviduje na svém území takový fenomén, jako je chudoba.  Číně se plánuje vytvořit devět milionů pracovních míst

 

Úroveň zaregistrované nezaměstnanosti ve městech bude v Číně v roce 2020 činit kolem 5,5 %, úřady plánují vytvořit devět milionů pracovních míst. Vyplývá to z plánu sociálně ekonomického rozvoje země na rok 2020, který byl zveřejněn v pátek.

 

    „Bude vytvořeno přes devět milionů pracovních míst. Nezaměstnanost ve městech se bude zachovávat na úrovni kolem 5,5 %,“ uvádí se ve zprávě rozšířené na zahájení výročního zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců.

 

Úroveň zaregistrované nezaměstnanosti činila v Číně v roce 2019 3,62 %, což je méně než očekávaná úroveň 4,5 %. Úřady plánovaly vytvořit 11 milionů pracovních míst, v minulém roce ale dosáhl tento ukazatel 13 milionů.

 

Rozpočtový schodek

 

USA se vyslovily ke strategické konkurenci s Čínou

Schodek státního rozpočtu Číny bude v roce 2020 činit 1 bilion jüanů (kolem 141,6 miliardy dolarů), čili asi 3,6 % HDP, uvádí se v návrhu rozpočtu.

 

    „Poměr rozpočtového schodku k HDP se očekává na úrovni 3,6 %, schodek bude činit 1 bilion jüanů, tedy o 0,8 % více než v roce 2019,“ uvádí se v dokumentu, který byl zveřejněn v pátek.

 

Úřady Číny plánovaly, že v roce 2019 bude rozpočtový schodek činit 2,76 bilionu jüanů čili 2,8 % HDP.

 

Inflace se zvýší v roce 2020 přibližně na 3,5 %. Podle výsledků roku 2019 činila inflace v Číně 2,9 %, i když úřady očekávaly její růst na 3 %. Index CPI se zvýšil v prvním čtvrtletí roku 2020 na pozadí šíření koronaviru v přepočtu na rok o 4,9 %, avšak po zlepšení epidemiologické situace v dubnu činil už 3,3 %.

Vojenský rozpočet Číny se zvýší v roce 2020 o 6,6 %

 

Vojenský rozpočet Číny se zvýší v roce 2020 o 6,6 % a bude činit 1,27 bilionu jüanů (178,8 miliardy dolarů). Vyplývá to z návrhu rozpočtu země na rok 2020, který byl zveřejněn v pátek.

 

    „Výdaje na národní obranu budou činit 1,268 bilionu jüanů, zvýší se o 6,6 % (ve srovnání s minulým rokem),“ uvádí se dokumentu.

 

Čína zvyšuje ročně své výdaje na obranu, v současné době má ČLR druhý největší vojenský rozpočet na světě po USA. Podle rozpočtu na rok 2019 se zvýšily vojenské výdaje o 7,5 % a měly činit 177,6 miliard dolarů. Tato tendence vyvolává obavy a kritiku v jiných státech, čínské úřady však prohlašují, že vojenské výdaje jsou účelné a že se budou i nadále mírně a stabilně zvyšovat v souladu s ekonomickým rozvojem země.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář