Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Českém Krumlově byl poničen památník prezidenta E. Beneše

30. 11. 2023

V Českém Krumlově byl poničen památník Edvarda Beneše

26.7.2004

Edvard Beneš

 

Busta druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, která byla letos v květnu odhalena u českokrumlovského hotelu Růže, byla poničena. Podle deníku Právo z ní během víkendu neznámý pachatel odstranil německý překlad textu, který varuje před zlehčováním viny nacistů na utrpení obětí za druhé světové války.

 

V Českém Krumlově byl poničen památník Edvarda Beneše

 

"Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očišťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto nové lži budou přednášet. A konečně přijdou opět, aby od očišťování přešli k útoku," cituje pamětní deska Edvarda Beneše. Ten krátce po válce vyzval vězně nacistických věznic a koncentračních táborů, aby o svém utrpení vydali svědectví. Památník druhého československého prezidenta odhalili u příležitosti 120. výročí Benešova narození veteráni druhé světové války. Mezi ně patří i současný majitel českokrumlovského hotelu Růže Jan Horal. Nápis okamžitě vyvolal rozhořčené reakce ze strany sudetských Němců. Jejich organizace vyzvaly všechny Rakušany a Němce, aby hotel Růže bojkotovali. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer požádal svého jihočeského kolegu, aby nápis byl odstraněn.

 

"Samozřejmě ve vztazích dvou národů, které mají velmi blízkou společnou historii, navíc poznamenanou traumatickými událostmi 20. století, jsou věci, které se budou stále vracet," komentoval reakce sudetských Němců hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. Obyvatelé Českého Krumlova podle starosty Františka Mikeše odhalení busty podpořili:

 

"Ve městě Český Krumlov to bylo přijato jako pocta prezidentu republiky, který je pro Čechy představitelem české státnosti a řada objektů měst, náměstí, ulic nese jméno tohoto druhého prezidenta."

 

Umístění busty Edvarda Beneše s kontroverzním nápisem podpořil i prezident Václav Klaus, když v polovině července v českokrumlovském hotelu Růže přespal. Během víkendu však zmizel z busty německý překlad Benešových slov:

 

Busta Edvarda Beneše v českokrumlovském hotelu Růže, foto: Martin Brynych, Spolek pro vojenská pietní místa Busta Edvarda Beneše v českokrumlovském hotelu Růže, foto: Martin Brynych, Spolek pro vojenská pietní místa

"Prostě existují lidé, kterým současné usmíření v Evropě vadí a budou dělat kroky, aby tomu zabránili," řekl k incidentu starosta města František Mikeš. Podle manažerky hotelu Ivy Rubnerové však samotný památník poničen nebyl:

 

"Busta bývalého československého prezidenta nebyla poškozena, pouze byla neznámou osobou odstraněna samolepka s německým překladem textu." (ČNL: Text v českém znění je uveden pod  tímto článkem.)

 

Zástupci kraje i města jsou jednáním pachatele pobouřeni. Jak potvrdili, při setkání se svými rakouskými a německými kolegy se nevyhýbají ožehavým tématům, jako jsou například Benešovy dekrety nebo jaderná elektrárna Temelín. Více se ale soustředí na budoucnost:

 

"Tady máme celou řadu společných myšlenek, společných plánů a projektů, které nás naopak sbližují. A doufejme, že budoucnost ve společné Evropě bude budoucností přátelskou a budoucností spolupráce mezi našimi regiony," dodává jihočeský hejtman Jan Zahradník.

 

Autor: Milena Štráfeldová

 

https://cesky.radio.cz/v-ceskem-krumlove-byl-ponicen-pamatnik-edvarda-benese-8088985

 

 

Prezident E. Beneš:

 

 „… Žádný z vás nezadal k útoku jejich té nejmenší příčiny. Žádný z vás neměl té nejmenší viny, stejně jako ji neměl váš tradičně demokratický národ. Všichni jste věděli, že ani naše vláda neměla viny na tomto politickém zločinu ze září roku 1938 sousedního početně velkého národa…

 

Ale nejen to. Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očisťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto své nové lži budou přednášet.

 

Říkal jsem vám při jiných příležitostech, že máte všechno zaznamenat a povědět, co jste zažili ve svých vězeních a koncentračních táborech. Ne snad jen proto, abyste vyložili nám všem svá utrpení, ale proto, abyste se znovu mohli bránit, až oni začnou s touto kampaní. Neboť na válku z let 1938 – 1945 se nesmí nikdy zapomenout. A že začnou, o tom buďte přesvědčeni.

 

A konečně přijdou opět, aby od očišťování přešli k útoku. Bude to nová reakce, která opět spojí útok na pokrok sociální s útokem na naši svobodu národní a lidskou. Buďte na tento útok připraveni a mějte svá fakta, své záznamy, své vzpomínky, pohotově, neboť nikde se tolik nezapomíná, jako právě v politice. A proto bude zase nutno podržet všem našim odpůrcům z let 1938 – 1945 před očima to, co svět v jejich rukou zažil v Osvětimi, v Dachau, v Mauthausenu, v Ravensbrücku a v řadě jiných německých mučíren.

Opakuji: Na tuto válku se nesmí zapomenout, a aby se nezapomnělo, je ji nutno sebevědomě a důstojně, ve jménu práva a svobody, práva a pravdy, ve jménu lidskosti, živoucí, opravdové a správné lidskosti, stále a stále připomínat.

 

My. Češi a Slováci, máme na to plné právo…“

 

Prezident dr. E. Beneš na sjezdu Svazu osvobozených politických vězňů v Praze 14. prosince 1945