Jdi na obsah Jdi na menu
 


Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938 - 1939 II , Jan Benda

20. 4. 2025

Útěky a vyhánění  z pohraničí českých zemí 1938 - 1939 II , Jan Benda

Motto

Milan Kundera o likvidaci národů

 ".. Zničí se jejich knihy, jejich vzdělanost, jejich historie. A někdo jiný jim napíše jiné knihy, dá jinou vzdělanost, vymyslí jinou historii ..Nedovolme to. Bez odkazu předků a bez vlastní sebeúcty bychom přestali existovat. Nechceme se přece proměnit v nevědomý, neodpovědný, manipulovatelný dav. Nedopusťme to! A národní obrození je nám příkladem, vzorem, oporou, povzbuzením a nadějí. Usilujme o jeho oživení a obnovu."

 

Dopis  sudetských Němců z Českého Krumlova Trumanovi

"Jak v roce 1945 žádali sudetští Němci o připojení kusu Šumavy k USA

„…připojení k Československu dává sudetským Němcům – při znalosti české národní povahy – naději jen na brutalitu, bezohlednost, neporozumění, útlak a otroctví…“

 9. 12. 2024, 7:43

Článek: ttps://medium.seznam.cz/clanek/ceska-historie-jak-v-roce-1945-zadali-sudetsti-nemci-o-pripojeni-kusu-sumavy-k-usa-104257#utm_content=ribbonnews&utm_term=Z dopisu sudetských Němců Trumanovi&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

 

Horst Seehofer, tehdejší předseda bavorské zemské vlády, řekl 24. května 2015 na 66. sjezdu SL v Augsburku:

„70 let od války také znamená 70 let od počátku vyhnání. Vás, sudetské Němce, to zasáhlo s plnou silou. V květnu 1945 začala v Čechách jedna z největších a nejbrutálnějších etnických čistek 20. století.

Sudetští Němci byli zbaveni práv, cti, stali se psanci. Vyhnáni  z jejich vlasti, země předků, která byla kolonizována Němci již 800 let. Zasáhlo to ženy, děti, starší osoby. Násilí v Ústí a Brně se staly symboly nelidskosti, utrpení, mučení a smrti.

Dovolte mi, abych se vyjádřil velmi jasně: vyhnání sudetských Němců bylo a zůstává pro historii zločinem proti lidskosti, velkou a obrovskou nespravedlností.“

H. Seehofer v Berlíně 25.8. 2018 na konferenci „Svazu vyhnanců“ označil ve své řeči Benešovy dekrety za „protiprávní, které nepatří do společného evropského právního bohatství“ a „jako takové budou zrušeny“!

 B. Posselt ve svém adventním projevu z 21.12.2020 tvrdíl:“Moje rodina byla vyhnána v listopadu 1946 z Jablonce nad Nisou. Tedy více než rok po konci války.[4] To nebyla žádná spontánní msta, to byla chladnokrevně plánovaná etnická čistka.“

 

Z Programu tzv. sudetoněmeckého landsmanšaftu 20 bodů z r. 1961

15…“V našem případě tím rozumíme právo sudetoněmecké skupiny na návrat do své vlasti a na nerušený život právě zde v souladu s právem sebeurčení. Poměry v Evropě - také mezi Spolkovou republikou Německo a Československem - mohou být považovány za normalizované teprve tehdy, až bude toto právo uskutečněno.“

16.“Hlásíme se k právu sebeurčení jako právu národů a národních skupin určovat si svobodně svůj politický, hospodářský, sociální a kulturní status. O osudu sudetských Němců a jejich území může být totiž rozhodováno jen s jejich výslovným souhlasem.“

Nevíme, zda v současnosti uvedený program 20 bodů v uvedeném znění dále platí. Víme však že právo na původní vlast  SL považuje nadále za své právo, ač toto  nemá žádný mezinárodně právní základ, přesto na tomto právu trvají  dodnes.

Dr. Eva Hahnová: "Henleinova strana poté, co se přežila, se opětně v poválečném západním Německu etablovala, a dodneška SL drží její kontinuitu….  Dnes vymírají nositelé původních henleinovských idejí, ale přicházejí nové generace. Dokud bude SL existovat, najdou si ty ideje nové nositele. Toto je třeba učinit předmětem česko-německé diskuse!" Tak však dosud neproběhla.

 

Prezident Petr Pavel 21. května vystoupil na každoroční Terezínské tryzně na terezínském Národním hřbitově s projevem, který obsahoval i tyto „pozoruhodné“ pasáže:

„Na oběti našich historických chyb nesmíme zapomínat.“.

nebo

„Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkovémusíme přijmout, a poučit se z nich.“.

 

Jaká jednání probíhají mezi fialovskou vládou a tzv. sudetoněmeckým landsmanšaftem v zákulisí?  Nevíme. Pokud však k jednání skutečně dochází, těžko od nich můžeme očekávat něco dobrého, spíše naopak.

 

Česká minulost je bohužel stále více nahlížena očima tzv. sudetských Němců, sudetomilů a germanofilů. Historická pravda je potlačovaná. Zápas o naší minulosti probíhá. Snažíme se poskytnout alespoň malé části české veřejnosti některé významné údaje, jež, pokud na jejich šíření se  budeme podílet soustavně a většinově, nám pomohou zvrátit současnou tristní situaci ve výkladu našich dějin tak, aby historická pravda zvítězila. Nebo si budeme muset děje kritických období 20. století zopakovat v současných podmínkách?

ČNL