USA jako světový hegemon skončily, napsal Čarnogurský. Vysvětlil proč
Redakce AC24
Třicátého září bývalý předseda vlády Slovenské republiky Ján Čarnogurský zveřejnil na svém Facebooku post, ve kterém okomentoval současné stanovisko USA ve světové politice. (Foto: Facebook)
Na začátku komentáře Čarnogurský odkázal na dvě statistiky. Podle jedné z nich země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, JAR) již v roce 2015 překonaly v objemu hospodářství země G7 (USA, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Kanada, Japonsko).
„Podle druhé statistiky nějaká americká agentura dělala průzkum veřejného mínění v Evropě ohledně otázek zahraniční politiky. Na otázku „Kdyby vypukla válka mezi USA a Ruskem, na které straně by měla stát vaše země?“ si 20 % respondentů na Slovensku přálo, abychom stáli na ruské straně a jen 6 % (nebo 8 %?), abychom stáli na americké straně. To je nejvíce v Evropě. (…) Většina si přála, a to nejen na Slovensku, ale ve všech zkoumaných zemích, abychom se do toho nemíchali,“ uvedl.
Kromě toho Čarnogurský ve svém příspěvku také připomněl, že jemenské hnutí Hútíové, které podporuje Írán, zaútočilo pomocí dronů na ropná zařízení v Saúdské Arábii a polovinu jich zničilo.
„Saúdská Arábie před tím nakoupila za miliardy dolarů americký protiraketový systém Patriot, který totálně selhal. Pro srovnání, na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii pravidelně útočí drony islámských teroristů, ale zatím bezúspěšně. V ruské televizní show Večer s Vladimirem Solovjevem izraelský expert Jakov Kedmi řekl, že si USA nemohou dovolit zaútočit na Írán, protože nemají tak silnou armádu, aby jej bleskově porazily. Během války s Íránem by zcela uvolnily ruce Číně na Dálném východě, která by ho ovládla,“ pokračoval.
Jak sám bývalý předseda vlády píše, jde jen o pár perliček ze světové politické scény. A následně vyjádřil i svůj pohled na věc.
„USA jako světový hegemon skončily. Kdy už si to evropští a slovenští politici uvědomí a odváží se to říci nahlas,“ napsal Čarnogurský.