Turecko hodlá vyslat vojska na pomoc Ázerbajdžánu
Turecko hodlá vyslat vojska na pomoc Ázerbajdžánu
Ivan David
22. 10. 2020
Podle libanonské agentury Al Masdar uvedl turecký viceprezident Fuad Oktay (na obr.), že jeho země vyšle vojáky do oblasti Náhorního Karabachu/Arcachu, pokud o to Ázerbajdžán požádá.
Oktay v rozhovoru pro CNN Turk řekl: „Prezident (Recep Tayyip Erdogan) oznámil naši pozici už první den konfliktu. Turecko nebude váhat a zejména prezident nebude váhat. “
Al Masdar dále uvádí, že Oktayovy komentáře přišly v době, kdy arménský prezident Armen Sarkisjan vyzval Turecko, aby nebylo účastníkem karabašského konfliktu.
Ve středu Sarkisjan na setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem uvedl, že příměří v Karabachu a zahájení mírových rozhovorů bude možné, pokud do konfliktu přestane zasahovat Turecko.
Řekl doslova: „Tento konflikt není jen mezi arménskou stranou a Ázerbajdžánem, existuje také třetí země, která Ázerbájdžán podporuje vojensky i diplomaticky. Touto zemí je Turecko, které do regionu přivádí i teroristy. “
Arménský prezident také dodal: „Bohužel je tato země členem NATO. Pokud Turecko přestane být stranou konfliktu, myslím, že dosáhneme příměří a budeme moci sedět za jednacím stolem a najít mírové řešení. “
Sarkisjan také v minulých dnech vyjádřil hluboké uznání své země za úsilí spolupředsedů Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i za úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova, končí svou stručnou zprávu Al Masdar.
Boje v Arcachu trvají už od 27. září a je to nesmírně krvavý konflikt s velkým množstvím civilních i vojenských obětí, s množství lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy v místech bojů. Odhadem až 100 tisíc lidí. Zejména jižní část Arcachu je místem intenzivních srážek mezi Armádou obrany Arcachu – ADA – a ázerbajdžánskou armádou, vedenou tureckými důstojníky.
Neboť Turci jsou v konfliktu přítomni od samého počátku a jsou jeho přímými účastníky a zejména podněcovateli. Kormě tisíců syrských džihádistů, pověstných uřezávačů hlav, je v Turecku, jak již uvedl ruský list Kommersant, nejméně 600 tureckých vojáků a důstojníků na různých pozicích. Bez Turecka by se Ázerbajdžán k takovému kroku nikdy neodhodlal.
Sečtěme si turecké agrese a výpady, kterou jsou zároveň agresemi členského státu NATO. Jen od roku 2018:
Agrese a okupace kurdského kantonu Afrín pod názvem „Operace Olivová ratolest“
Agrese a okupace části severní Sýrie po názvem „Pramen míru“
Systematická podpora džihádistů bojujících v provincii Idlíb proti vládě Bašára Asada
Zapojení se do bojů v Libyi na straně nikým nevolené vlády Muslimského bratrstva
Opakované bombardování severního Iráku, pod záminkou boje proti PKK
Opakované narušování výsostných vod Kypru a Řecka za účelem nelegální těžby uhlovodíků
Opakovaní narušování vzdušného prostoru Řecka, člena NATO a EU, a Kypru, členského státu EU
Přímé zapojení do agrese proti Náhornímu Karabachu - Arcachu
Viceprezident Turecka, Fuad Oktay, také ve středu znovu varoval Řecko a Kypr, že Turecko se nevzdá těžby ropy a plynu ve vodách své „Modré vlasti“, jak turecký prezident Erdogan nazývá východní Egejské moře: "Máme vlastní kontinentální šelf, uvnitř kterého vrtáme. Stejně jako Turecko vrtá v Černém moři, dělá to i ve svém kontinentálním šelfu ve Středomoří a nepotřebuje povolení ani souhlas od nikoho. Turecko bude pokračovat v průzkumných a seismických výzkumných činnostech ve Středomoří i v Turecké republice severního Kypru. Turecko se nevzdá ani centimetr svých pozemků ani kapku svých teritoriálních vod nikomu, nejen Řecku, zejména s ohledem na práva budoucích generací. Nenecháme to nikomu, ať to stojí cokoli.“ To řekl Oktay ve středu v rozhovoru pro CNN Turk.
Turecký viceprezident dodal: „Říkáme velmi jasně, stejně jako Turecko nezasahovalo do průzkumných aktivit žádné země, nepřijímáme zásahy nikoho do našich záležitostí. Děláme pouze práce spojené s našimi právy, v našich zemích a naší Modré vlasti. “
V této situaci vyzývá jak EU, zejména Německo, stejně jako ministr zahraničních věcí USA Pompeo obě země, aby „deeskalovaly vzájemné vztahy“. Nevím jak laskavému čtenáři, ale mně to přijde stejně absurdní, jako když předválečné mocnosti vyzývaly Německo a Československo, aby „urovnaly své vzájemné vztahy“ a nakonec usoudily, že Československo se v rámci „dobrých vztahů s Německem“ obejde bez svého pohraničí. Něco podobného se zřejmě očekává i od Řecka a Kypru. Arménie se také obejde bez Arcachu. Jen aby měl Erdogan dost ropy a plynu na vydírání Evropy a vedení válek od Balkánu po Čínu.
novarepublika.cz